Водич низ СКОПЈЕ

„Зене“ – филм за геј танчерот кој ја потресе Турција

TR GR EN

Приказната за младиот Ахмет Јилдиз, кој беше убиен од својот татко заради различната сексуална ориентација, предизвика големи контроверзии и остри дебати во Турција. Станува збор за филмот „Зене“ на режисерот Џанер Алпер, направен според вистинска приказна. Филмот во исто време е наградуван и оспоруван. Освои пет награди на филмскиот фестивал во Анталија, иако авторите не биле сигурни дека ќе можат да го прикажуваат во Турција.

„Со филмот се спротивставуваме на предрасудите“, вели Керем Џан, кој ја глуми главната машка улога. Погледнете го видеото за „Зене“, филмот кој ги разбранува духовите во Турција.

Коментари