Водич низ СКОПЈЕ

Турски Ефес со грчки тренер атакува на успеси

„Назначувањето на грчиот селектор како главен тренер на тимот од Анадолија претставува вртење на нова страна во турската кошарка, па и спортот воопшто, со оглед на  ривалитетот помеѓу овие две земји.“

Турскиот  гигант, ‘ Анадолу Ефес ‘, доби нов тренер. Бордот на директори се реши коримилото да му го додели на досегашниот селектор на Грција и поранешен тренер на литвански Жалгирис, Илиас Зурос. Тој доаѓа на местото на Уфук Сариџа, кој не ги исполни очекувањата  на управата и навивачите. Амбициите на ‘ пиварите ‘ за оваа сезона беа поврзани најмалку со пласман на фајнл- форот, и за таа цел ростерот на тимот беше засилен со докажани кошаркари. Душко Савановиќ, Станко Бараќ, повратникот од НБА лигата, Саша Вујачиќ се само дел од имињата кои беа доведени.

Дополнителен мотив кај сите во клубот претставуваше фактот дека финалниот турнир оваа сезона ке биде одигран од 11 до 13 Мај токму во Истанбул. Сега е јасно дека ‘ домаќинот ‘, нема да биде учесник на истиот. Како главен виновник е апострофиран Сариџа, па одлуката за негов отказ не ги зачуди навивачите.

Она што предизвика негодување кај мал дел од навивачите на Ефес, е поставувањето на Зурос за нов главен тренер. Во историјата на турската кошарка, Илиас е само втор тренер кој доаѓа од Грција, но неговото доаѓање предизвикува многу поголемо внимание од она на Дикеулакос кој го предводеше женскиот тим на Фенербахче. Генералниот менаџер на Анадолу, Енгин Озерхун изјави дека сите во клубот се свесни за чекорот кој го превземаат. ‘ Резултатите не доведоа до оваа точка. Селекторот на Грција е и нов тренер на Ефес. Му посакуваме добредојде во Истанбул во име на сите искрени навивачи на нашиот тим ‘ – порача Озерхун.

Назначувањето на грчиот селектор како главен тренер на тимот од Анадолија претставува вртење на нова страна во турската кошарка, па и спорт воопшто, со оглед на  ривалитетот помеѓу овие две земји. Прв приоритет на Зурос, како што тој самиот вели, ќе биде враќање на самодовербата кај играчите. ‘ Овој тим е создаван за големи дострели и поседува квалитет кој е кадарен за тоа. Тоа е првото што сите во клубот мораат да го сфатат, односно повторно да веруваат во тоа. Чест ми е да бидам дел од овој тим, и се надевам дека заедно ќе дојдеме до големи успеси ‘- соопшти Илиас Зурос.

Дел од овој тим е и македонскиот репрезентативец Владо Илиевски, кој во моментов е позајмен во руски Локомотив. Пред него дресот на Ефес со голем упсех го носеше и поранешниот капитен на македонската селекција, Петар Наумовски. Зурос е тренер кој форсира силна игра во одбраната со брзи контранапади како главно оружје, па се очекува Илиевски да се вклопи добро во новиот мозаик. Во игра за Анадолу сеуште е пехарот во домашното првенство, и тоа е примарна цел на новиот тренер.

Мислењата се поделени. Некои сметаат дека ова е вистинска одлука во вистински момент. Останатите мислат дека Зурос ќе се обиде да го вметне ‘ грчкиот стил ‘ на игра во околина која не е создадена за тоа. Но во едно се согласни сите. Спортот повторно покажува дека нема граници и предрасуди кога се бараат успеси. Ефес со новиот тренер го обновува проектот ‘ final four ‘, а останува да видиме како грчкиот селектор ке се снајде на ‘ жешката ‘ клупа на турскиот гигант..

Александар Николовски

Коментари