Водич низ СКОПЈЕ

Традиционални шведски ќофтиња

TR GR EN

Викендов екипата на Балкон 3 одлучи да ви претстави еден традиционален рецепт од Шведска, земјата која годинава е домаќин на Евровизија. Пребарувајќи по интерент откривме дека Швеѓаните обожуваат ќофтиња и дека постојат голем број рецепти за подготовка на ова вкусно јадење, па веднаш одлучивме токму тоа да биде нашиот предлог за викенд ручек. Шведските ќофтиња вообичаено се служат со варени компири и џем од капини. Добар апетит!

Потребни состојки за двајца викинзи или за четворица обични луѓе 🙂

Ќофтиња:

– 2 лажици путер

– 1/2 главица кромид, ситно исецкана

– една и пол лажичка сол

– 1/4 чаша млеко

– 2 јајца

– 1/3 чаша лебни трошки

– 1 лажичка црн пипер

– 1/4 лажичка ореви

– 1/2 килограм мелено говедско месо

– ½ килограм мелено свинско месо

Сос:

– 2 лажици путер

– 3 лажици брашно

– 3 шолји супа од говедско месо
– ½ чаша павлака
– ½ лажичка шеќер

– сол и црн бибер по вкус

Подготовка:

Се топат две лажици путер во голема тава на средна топлина. Во неа пржете го кромидот со 1 ½ лажичка сол додека не почне да станува проѕирен, што вообичаено трае околу 6 минути. Откако ќе се испржи, префрлете го кромидот во длабок сад. Додадете млеко, јајца, трошки од леб, црн бибер, сушен зеленчук, и црвен пипер во смесата, мешајте додека се соединат состојките. Додадете го говедското и свинското месо во смесата со лебни трошки. Покријте го садот со фолија и оставете да отстои еден час во фрижидер. Стопете две лажици путер во голема тава на средна топлина, додавајте го брашното со постојано мешање и пржете додека да добие светло кафена боја, 4 до 5 минути. Полека додавајте ја говедската супа во путерот. Зголемете ја топлината до средно висока, со мешање, додадете ја павлаката во смесата и доведете ја до вриење. Потоа се додава шеќерот и Вустершир сосот. Оставете да врие додека да се згусне, околу 6-7 минути. Зачинете со сол и црн бибер и тргнете го сосот од рингла. Загрејте ја рерната на 220˚C (425˚ F). Ставете алуминиумска фолија на хартијата за печење и попрскајте со масло. Со влажни раце се тркалаат 2-3 лажици од мешавината во форма на топче и ќофтињата се редат на хартијата за печење.

Коментари