Водич низ СКОПЈЕ

Tестенини со шкампи во грчки стил (Makaronada ме garides)

Викендов екипата на Балкон 3 одлучи да ви предложи еден грчки специјалитет. Станува збор за тестенини со шкампи, специфично јадење за овој период од годината. Предноста е што овој специјалитет можете да го подготвите за саботниот или неделниот ручек, но исто така во него може да уживате и за време на вечерата, додека гледате некој добар филм.

Потребни состојки

– ½ килограм тестенини
– ½ килограм неварени, излупени ракчиња со средна големина
– една и пол  чаши исецкан артичок од конзерва
– 300 грама рендано фета сирење
– 300 грама сецкани домати
– ¼ чаша маслиново масло
– 3 чешниња лук

– 3 лажици свеж сок од лимон
– свеж магдонос
– оригано
Подготовка

Во голема тава на средна температура се загрева маслиновото масло. Во тавата се додава лукот и се пржи околу триесет секунди. Потоа се додаваат и ракчињата, кои се пржат неколку минути. На крајот во тавата се ставаат и артичокот, сирењето, доматите, сокот од лимон, магдонос и оригано и целата смеса се готви околу три минути. Откако ќе биде готово се зачинува со сол и бибер. Во меѓувреме, тестенините се варат во солена вода и се меша повремено. Отако ќе се сварат, тестенините се цедат. Во садот за послужување прво се ставаат тестенините, а потоа се додава смесата од ракчиња. Доколку има потреба повторно се зачинува со сол и бибер. Добар апетит!

Коментари