Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: србија
Самит на фотографи – Лесковац, Србија

Самит на фотографи – Лесковац, Србија

По трет пат во оваа декада, Фото Клубот „Лесковац“ со поддршка од Градот Лесковац организира самит на фотографи од просторите на поранешна Република Југославија. Темата на овогодинешниот самит кој ќе се одржи во период од...
Меѓународна графичка работилница во Богданци

Меѓународна графичка работилница во Богданци

Шеснаесет млади уметници од Македонија, Србија, Косово, Хрватска, Босна и Херцеговина и Бугарија ќе учествуваат на меѓународната графичка работилница „Софија“, која ќе се одржи од 23-ти август до 3-ти септември во Богданци. Работилницата, која веќе...
Србија два пати слави Нова година

Србија два пати слави Нова година

Во Србија на 1 јануари не пристигнува Новата година. Ако секаде во светот со големи фанфари на 31 декември се испраќа старата година и со насмевки, бакнежи и прегратки меѓу најблиските се дочекува новата, во...
Jоко, Ленон, Тито

Jоко, Ленон, Тито

Една специфична концептуална уметница, еден легендарен музичар и еден државник, сите припадници на различни култури, се дел од приказната која  покажа дека поуниверзална идеја од мирот нема. Приказната за уметничката акција Акорнс која јa реализирале...
Д Фестивал на брегот на Дојранското Езеро

Д Фестивал на брегот на Дојранското Езеро

Бендови од Македонија, Грција и Србија и светски познатата британска музичарка Sonique ќе настапат на второто издание на Д Фестивал, кој ќе се одржи утревечер на дојранското крајбрежје. Туристичкиот центар на југот на Македонија очекува...
Излези момче… Во Ниш… Дома…

Излези момче… Во Ниш… Дома…

„Добредојдовте браќа. Во Ниш, вие сте домаќини и никогаш нема да бидете гости!“ – се зборовите со кои нишлии пречекаа 7.000 македонски навивачи. Ниту нерешениот исход со Шведска, ниту поразот со Германија, ниту лошата и...