Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: Skopje
На Рамазан Бајрам во најстарата џамија во Скопје

На Рамазан Бајрам во најстарата џамија во Скопје

Како му изгледа молитвата за Рамазан Бајрам на некој што потекнува од христијанско семејство? Веројатно слично како Велигден, но без жените, за кои знаеме дека според верските правила не се молат во храмовите.  Немам некое...

Турски чај

Два чајника, еден врз друг, два грста цејлонски чај, црн, од жолта кутија – со канаринец – и барем еден-двајца пријатели. Доволно елементи за пријатен муабет и дружење! Другото ќе го направи чајот! Турски, руски,...
ЖЕЖОК БРАН, БАРАЈТЕ СЕНКИ

ЖЕЖОК БРАН, БАРАЈТЕ СЕНКИ

Граѓаните се снаоѓаат криејќи се од директно изложување на сонце, но сепак има и такви кои неможат да ги користат благодетите на денските сенки. Оние пак кои заминаа на одмор, дали во Грција, Турција, во...
Црн појас за бесконечна љубов

Црн појас за бесконечна љубов

Балкон3 интервју со Азиз Исмаил – петкратен шампион на Македонија во карате Има само деветнаесет години. Веќе е `врвен мајстор` во боречките вештини, поточно карате спортот (карате – празна, невооружена рака). Со својот смирен дух,... каратето е како вода која врие
Финска најдобра, Украина и Русија најлоши за моторџиите

Финска најдобра, Украина и Русија најлоши за моторџиите

Интервју со Константин Јовановски – прес офицер во Канцеларијата на Европската Комисија во Скопје Константин Јовановски е прес офицер во Канцеларијата на Европската Комисија во Скопје. На работа секогаш во костум, насмеан, љубезен. Но ова... Најлоши се улиците низ Киев

Странци во сопствениот град

Кога ќе видите група од педесетина луѓе, кои заинтересирано слушаат туристички водич и ревносно фотографираат се наоколу, сигурно ќе си помислите: „еј, некои странски туристи одлучиле да го посетат Скопје“. Сепак во нашиот случај не...
Пробал – Еднаш Пишман, Не Пробал – Илјада Пати Пишман

Пробал – Еднаш Пишман, Не Пробал – Илјада Пати Пишман

Доколку и пријдете на магичната турска кујна, таа секогаш може да ве изненади и да ве фасцинира…..Овој пат тоа го направи со едно чудно задоволство, со уште по чудно име: Пишманије. Овие необични, снежни, бели... Рецепт - Пробај, за да не се пишманиш
Мора да го заинтересирате светот за вашите книги

Мора да го заинтересирате светот за вашите книги

Балкон3 интервју со Нермин Молаоглу, издавачка од Турција Нермин Молаоглу е една од најдобрите издавачи во Европа. Страствен вљубеник во литературата, таа ги поврзува балканските земји меѓу себе, создавајќи начини за средби, фестивали, фелоушип-програми каде... не се заработува многу, но мисијата е важна

Необичен оркестар на сродни души

Само навидум изгледаше на еден обичен оркестар, кој може да се сретне во најпрометните места, во најразлични градови во светот. Но, откако ќе се доближите да ја слушнете музиката кои ја свират тие луѓе, ќе... Музика од необичен состав
Пат во трговскиот свет Скопје – Истанбул

Пат во трговскиот свет Скопје – Истанбул

Трговците го минувале патот меѓу Скопје и Истанбул со векови. Државите и империите се менувале, но оваа силна трговска врска опстанувала. И денес, голем број производи што се продаваат во скопските дуќани, пред се` текстилните,... Свет што не се сменил од Средниот век