Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: рецепт

Турски чај

Два чајника, еден врз друг, два грста цејлонски чај, црн, од жолта кутија – со канаринец – и барем еден-двајца пријатели. Доволно елементи за пријатен муабет и дружење! Другото ќе го направи чајот! Турски, руски,...

Ајвар – го обединува семејството, ги стрви соседите

„Штом есента затропа на твојата врата, а директорот ја подели септемвриската плата, појди на пазарот со поглед стрвен, купи некоја вреќа пипер црвен, распали го во дворот ќумбето старо, зашто и ти ќе сакаш да...
За ведри летни утра – нови вкусови на Nestlé житарките без глутен

За ведри летни утра – нови вкусови на Nestlé житарките без глутен

За потрошувачите во Македонија, а посебно за оние чувствителните на глутен, овозможен е разновиден избор на безглутенски производи – Corn Flakes со вкус на чоколадо и Corn Flakes со мед и кикиритки Компанијата Nestlé ја... Два безглутенски рецепти
Големите мајстори на пивото открија галерија на големите сликарски мајстори

Големите мајстори на пивото открија галерија на големите сликарски мајстори

„Уметност и пиво“ – Уникатна изложба на Пивара Скопје Исто како и прапочетоците на сликарството, првите пештерски цртежи, уметноста на правење на пиво е еден од најстарите напори на човекот. Пивото се прави од четири... Уметност од четири состојки
Слатко и Балканско

Слатко и Балканско

Еден многу едноставен рецепт за слатко задоволство на Балканот се состои од: најголем дел овошје (и зеленчук или цвеќе) кое се претвора во конзервирана храна откако ќе се свари во густ шеќерен сируп – шербет....
Трилече или Баклава?

Трилече или Баклава?

Речиси и да нема човек во Истанбул кој нема да се согласи дека слатката наречена Трилече е извонредна и оти е најсериозен противник на баклавата. Изминатата година оваа слатка во Турција се ширеше извонредно брзо. На... Македонско трилече во Истанбул
Христопсомо – Грчки Божиќен леб

Христопсомо – Грчки Божиќен леб

Ова округло лепче е незаменливо за божиќниот ручек кој е најважниот божиќен оброк во Грција.Честопати ќе го сретнете со буквата В обликувана одозгора, која е симбол на плуг, и со цели лешници кои ја дополнуваат... Состојки и подготовка
Крем супа од моркови – од Британија и Индија преку Грција

Крем супа од моркови – од Британија и Индија преку Грција

Лекции научени од грчките студенти во британско – индиската кујнаНеколкуте декади на живеење и студирање во Велика Британија оставија трајни и неизбришливи траги кај многу генерации на Грци. Секако, сеприсутната британско-индиска кујна е едно од... Лекции научени од грчките студенти

Мусака – едно име, многу вкусови

Мусаката е омилен специјалитет и во Македонија, и во Грција и во Турција. Во сите три земји го носи истото име, но се подготвува на различен начин и со различни состојки. Мусаката исто така е...
Полнети пиперки – јадење со мирис на спомени

Полнети пиперки – јадење со мирис на спомени

Верувам ќе се согласите. Ништо толку силно, моќно и верно не ве враќа во минатото, не ви буди сеќавања, не ве потсетува на постарите членови на семејството, на личности и случки, како што се мирисите.... Состојки и подготовка