Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: пост

Рамазан и 10 најчести прашања за постот

Пред зори, ги исчекувам првите сехурски мириси од кујната. Мајка ми готви. Се почувствува мирис, необичен, сладок, полн со чувства. Тоа не е само на мирис на храната, туку, тоа е мирис на сите души... постот е „принудна сиромаштија“
ГУЛАЏ – МЛЕЧЕН ДЕСЕРТ СО КАЛИНКИ, ОРЕВИ ИЛИ ФСТАЦИ

ГУЛАЏ – МЛЕЧЕН ДЕСЕРТ СО КАЛИНКИ, ОРЕВИ ИЛИ ФСТАЦИ

Балкон3 ви подготвува Гулаџ (Güllaç) – традиционален турски десерт, посебно ценет за време на Рамазанските пости Турската кујна е позната по хранливите и многу вкусни десерти со млеко. Млечниот десерт Гулаџ – güllaç (gioul-LAHCH )... Рецепт и подготовка
Како да подготвите два вида мезе од грчката посна кујна

Како да подготвите два вида мезе од грчката посна кујна

Широка лепеза на посни јадења се конзумираат во 50-те денови на големиот пост пред Велигден. Најдобрите од нив традиционално се приготвуваат за пикникот на Чист Понеделник со кој се започнува Големиот Пост – Sarakosti. На... Октопод во туршија и жолта леќа