Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: подготовка
Крем супа од моркови – од Британија и Индија преку Грција

Крем супа од моркови – од Британија и Индија преку Грција

Лекции научени од грчките студенти во британско – индиската кујнаНеколкуте декади на живеење и студирање во Велика Британија оставија трајни и неизбришливи траги кај многу генерации на Грци. Секако, сеприсутната британско-индиска кујна е едно од... Лекции научени од грчките студенти
Ѓомлезе се прави со многу љубов, трпение и силен оган

Ѓомлезе се прави со многу љубов, трпение и силен оган

Кој не пробал ѓомлезе, не знае што пропуштил. Постои некаква тајна магија што ова навидум едноставно јадење го прави посебно. Можеби е мачниот начин на кој се прави, можеби е љубовта што е неопходна како... Како да подготвите ѓомлезе дома
Кафе со мраз  – како да се преживее денот на грчки начин

Кафе со мраз – како да се преживее денот на грчки начин

Што е фрапе? Тоа е ладен пијалок од кафе кое се мати за да се добие пенест прелив. Се служи во висока чаша полна со коцки мраз и се пие со сламка. Што содржи фрапе?... Како сами да подготвите фрапе?
Сарма од лист од кисела зелка или од листови од винова лоза

Сарма од лист од кисела зелка или од листови од винова лоза

Омилено јадење на семејството Реџалари е сармата, било од листови на кисела зелка или од винова лоза. Ова јадење обично се подготвува за време на викенди кога сите членови на семејството се дома и кога... Рецепт и подготовка
ЛИМОНАДА СКОПЈЕ – АТИНА

ЛИМОНАДА СКОПЈЕ – АТИНА

Пред многу години, при посета на едно предградие на Скопје, бабата на една моја пријателка ми понуди лимонада со одличен вкус.Имаше прекрасен благо/горчлив вкус, поради кората од лимон и портокал која ги ставила во подготовката...
БАКЛАВА СО АФИОНСКО СЕМЕ

БАКЛАВА СО АФИОНСКО СЕМЕ

Потребни продукти: ½ кг кори, 3 јајца 500 грама шеќер 150-200 грама афионско семе 1 пециво 1 ванила 1 шолја (250 мл) зејтин 1 шолја (250 мл) кисело млеко За шербет потребни: 700 грама шеќер...

Проја со магдонос

Евтино, вкусно и здраво! Потребни состојки: 3 кафени филџани бело брашно 3 кафени филџани пченкарно брашно 4 јајца 250 г. сирење 2 кафени филџани зејтин 1 канче кисело млеко 2 кесички прашок за печиво 1/2... Евтино, вкусно, брзо и здраво!