Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: музика

Во Македонија се што расте е чудесно – Балкон3 интервју со Златко Гал

„Да јадеш само интегрални житарици, некои зелени листови, да пиеш Евиан вода и трчаш 50 километри дневно. Ебати таквиот живот, не е тоа живот“ – Балкон3 интервју со Златко Гал, хрватски новинар, коментатор, еден од највлијателните... Балканот е фасцинантен гастрономски простор
UNITED STATES OF BALKANS Е НАШИОТ СОН

UNITED STATES OF BALKANS Е НАШИОТ СОН

Интервју со грчкиот бенд Baildsa Кога за еден и пол час ќе чуете ска, реге и рап „зачинети“ со препознатливи балкански звуци, ромски мелодии и светски поп „евергрини“, кога на еден концерт публиката ќе игра на... Границите не значат ништо
Танцувај со мене до крајот на љубовта во Истанбул

Танцувај со мене до крајот на љубовта во Истанбул

Балкон3 извештај од концертот на Леонард Коен во Истанбул Велат дека патувањата ги прошируваат хоризонтите, а патувањата до далечни места неминовно ја зголемуваат способноста за перцепција. Истанбул, неофицијално, град на 20 милиони души навистина ги...

Балкон3 интервју со Горан Гајиќ, режисер на „Како пропадна рокенролот“ и „Ќе се вратат штрковите“

Have Gun – Will Travel! Горан, Филмот и музиката се ваш живот, всушност и нема ништо што би можело поблиску да ве опише. Па, како живеете? Лудо и брзо, хахаха   Живеам нормално, се е тоа... Have gun - will travel!

Балкон3 интервју со Ерик Сардинас – најдобриот гитарист кој што стапнал во Македонија

Своевремено Џими Хендрикс рекол дека блуз-музиката е лесна за свирење, но е тешка за да се почувствува. Токму тој дел е она што ја одредува големината и влијанието на една музика. Гитаристот Ерик Сардинас е... Блузот е чиста енергија
Балкон3 интервју со Ришар Галијано

Балкон3 интервју со Ришар Галијано

Магијата на Галијано носи и тага и радост и оптимизам и загуба За Ришар Галијано важи дека за европската музичка традиција го направил тоа што неговиот ментор Астор Пијацола го направил за аргентинското танго –... Музиката носи и радост и тага
Балкон3 интервју со „The Necks“ – Музиката не носи по свој пат

Балкон3 интервју со „The Necks“ – Музиката не носи по свој пат

Австралиското џез-импров-амбиент трио The Necks е активно веќе четврт век. Членовите на овој состав, тапанарот Тони Бак, басистот Лојд Свантон и клавијатуристот Крис Абрамс, се искусни џезери кои приоѓаат кон музиката малку поинаку од вообичаеното....

Обидите за идеални религиозни општества раѓаат суров екстремизам

Балкон3 интервју со оскаровецот Роџер Рос Вилијамс, автор на документарните филмови „Музиката на Пруденс“ и „Господ ја сака Уганда“. Кога би направилe поделба на филмовите што ги гледаме, би се појавиле многу подгрупи, но главната... Насилство во име на Бог

Необичен оркестар на сродни души

Само навидум изгледаше на еден обичен оркестар, кој може да се сретне во најпрометните места, во најразлични градови во светот. Но, откако ќе се доближите да ја слушнете музиката кои ја свират тие луѓе, ќе... Музика од необичен состав
Атанасовски: На концерти со страст и енергија, во театар минималистички

Атанасовски: На концерти со страст и енергија, во театар минималистички

Балкон3 интервју со Васко Атанасовски –  саксофонист и композитор од Словенија со македонско потекло Една од главните одлики на фестивалот ОФФест е претставување на нови луѓе, нови музики, старо-нови традиции. За време на тие неколку... Словенец со македонско потекло