Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: млеко
„Тавук гогсу“ – десерт со пилешко месо

„Тавук гогсу“ – десерт со пилешко месо

Во турската кујна може да се најдат многу десерти кои се прават со млеко, но дефинитивно ретки се оние кои во себе содржат месо. Тавук гогсу (tavuk göğsü) е вид млечен пудинг, дел од традиционалната...
Кајмачина. Вкусно!

Кајмачина. Вкусно!

Вкусно, брзо, евтино. Балкон3 викендов Ви препорачува за десерт да подготвите кајмачина, идеално благо за летните температури. Потребни состојки: – 1 литар млеко – 7 јајца – 2 чаши шеќер Подготовка: Јајцата се мешаат со...
Трилече – неодоливо слатко задоволство

Трилече – неодоливо слатко задоволство

Време е за Балкон3 рецепт. Викендов одлучивме да Ви помогнеме да приготвите трилече, омилениот десерт на екипата на Балкон3. Неодоливо слатко задоволство кое се топи во уста, соврешно за конзумирање во топлите денови кои ни... Tres leches (три вида млеко)

Балкон3 рецепт за појадок: Гибаница

Гибаницата најчесто се јаде за доручек, но гурманите не ја одбегнуваат во било кое време од денот. Се јаде со кисело млеко, но може и со свеж зеленчук, домат или краставица, или пак кога веќе...