Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: концерт
Танцувај со мене до крајот на љубовта во Истанбул

Танцувај со мене до крајот на љубовта во Истанбул

Балкон3 извештај од концертот на Леонард Коен во Истанбул Велат дека патувањата ги прошируваат хоризонтите, а патувањата до далечни места неминовно ја зголемуваат способноста за перцепција. Истанбул, неофицијално, град на 20 милиони души навистина ги...
Интервју со Боубакар Траоре – Свирам блуз за своја душа

Интервју со Боубакар Траоре – Свирам блуз за своја душа

Бубакар Траоре е еден од најпознатите блуз музичари ветерани од Мали чија кариера осцилирала од издигнување во најпопуларниот музичар во земјата па се до негова целосна опскурност и заборав. Познат како „Кар Кар“ или „дриблерот“,... Човекот кој свири гитара како харфа
Мајке на Таксират – Јас сум иднината

Мајке на Таксират – Јас сум иднината

Требаше да поминат многу години за да се исправи една голема музичка неправда. Да ги видиме  и чуеме Горан Баре и неговите Мајке на концерт во Скопје. За среќа, тоа се случи на 28.12.2013 година,...
Мирослав Тадиќ – Експонирање на балканската музика

Мирослав Тадиќ – Експонирање на балканската музика

Мирослав Тадиќ е гитарист виртуоз и професор на престижниот универзитет КалАртс во САД, но на овие простори е без сомнение најпознат како втората половина од дуетот со гитаристот Влатко Стефановски. Со годините, ова дуо, чиј...
Стиан Вестерхус: Да се свири со Сидсел Ендресен е како сон

Стиан Вестерхус: Да се свири со Сидсел Ендресен е како сон

Стиан Вестерхус е непредвидлив и променлив гитарист, звучен скулптор чија музика е исполнета со необична таинственост. Таа се наоѓа некаде помеѓу фри-импров музиката, експресионизмот на електричниот фри џез и електронската музика. Меѓутоа, тој е повеќе...
ФОТО ПРИКАЗНА: КОНЦЕРТ НА МАНУ ЧАО И БАИЛДСА ВО СКОПЈЕ

ФОТО ПРИКАЗНА: КОНЦЕРТ НА МАНУ ЧАО И БАИЛДСА ВО СКОПЈЕ

Одличен концерт на Ману Чао и грчкиот бенд Баилдса во Скопје. Сите среќни:)   Фото: Тоше Огњанов Интервјуто со Баилдса можете да го прочитате на следниов...
Фанови од Грција на Ману Чао во Македонија

Фанови од Грција на Ману Чао во Македонија

На наша среќа и општо задоволство, денес во Скопје настапува легендарниот Ману Чао. Скопското лизгалиште ќе биде повторно центар на светот за почитувачите на ликот и делото на поранешниот фронтмен на Мано Негра кои ќе...
Renaissance на Крит,  The Wall live  во Атина, Rockwave во Малакаса

Renaissance на Крит, The Wall live во Атина, Rockwave во Малакаса

Мечтата продолжува, желба за море, музика, храна, танц. Овој пат ќе споделиме уште неколку настани за ова лето во неодоливата Грција и уште поголема верба дека ќе посетиме некој од нив. Rockwave festival – се...

Кимо Похјонен – бестрашен музички авантурист

Тоа што е Џими Хендрикс за електричната гитара, тоа е финскиот музичар Кимо Похјонен за хармониката. Со користењето електроника, Похјонен ја претвори својата хармоника во пеколна машина. Некои инструменти допрва треба да го најдат своето...
UNKNOWN PLEASURES – A JOY DIVISION CELEBRATION FROM PETER HOOK

UNKNOWN PLEASURES – A JOY DIVISION CELEBRATION FROM PETER HOOK

Балкон3 на концерт на Peter Hook во „Паук“ Загреб За фановите на Joy Division, оние родени после 1970година, (кои немале можност да ги гледаат Joy Division во живо, а на кои животот им е одреден...