Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: кафе
Ејуп и Пјер Лоти Кафе во Истанбул

Ејуп и Пјер Лоти Кафе во Истанбул

Запознајте ја душата и срцето на вистинскиот Истанбул со Балкон3 Ако веќе сте заситени од Европскиот дел на Истанбул, Таксим, елегантниот Бејоглу, исполнетата со врева Капали чаршија, ги имате посетено Аја Софија и Сината џамија,... Овде ниеден водич нема да ве однесе
Седум интересни факти за турското кафе

Седум интересни факти за турското кафе

Пиењето кафе за повеќето од нас е секојдневен ритуал. Љубителите на кафе не го почнуваат денот без оваа „магична“ напивка. Турското кафе е повеќе култура отколку пијалoк, а во светот тоа е познато поради муабетот,... Лезет: кафе со локум
Кафе со мраз  – како да се преживее денот на грчки начин

Кафе со мраз – како да се преживее денот на грчки начин

Што е фрапе? Тоа е ладен пијалок од кафе кое се мати за да се добие пенест прелив. Се служи во висока чаша полна со коцки мраз и се пие со сламка. Што содржи фрапе?... Како сами да подготвите фрапе?
Плоштадот Неа Смирни низ песна

Плоштадот Неа Смирни низ песна

Каде и да одиш, секогаш ќе бидеш овде Го имаш клучот кој ја отвора оваа брава Но бејби, жал ми е, изгледа дека јас ќе заминам Дојди! Ајде да одиме на прошетка, само ние двајцата…... Ајде да одиме до Адонис на кафе!
Патување во Антеп стил

Патување во Антеп стил

Моите сеќавања на Газиантеп се прилично магливи бидејќи последен пат го посетив овој град на службено патување пред околу десетина години. Она што остана во сеќавање е археолошката легенда Зеугма и силуетата на градот. Во... Баклава, кафе и музеи
Кафе за ќеиф во историскиот Хасанкејф

Кафе за ќеиф во историскиот Хасанкејф

„Ова е најдоброто турско кафе кое некогаш сум го испил во животот, верувајте ми!“ , ни вели искрено нашиот пријател и фотограф Аркан Чинетчи откако посети мало кафуле во историскиот град Хасанкејф во Југоисточна Турција....
“Евро – Кафе”, за Ѓурѓовден

“Евро – Кафе”, за Ѓурѓовден

Традиционално, Денот на пролетта, или Ѓурѓовден и православните и Ромите муслимани секоја година го слават излегувајќи на пикник на зеленило.  Оваа година последниот ден од Ѓурѓовден се поклопи со 9 Мај, Денот на Европа. Поради...
Are you talking to me? Мене ми зборуваш?

Are you talking to me? Мене ми зборуваш?

Стереотипи за Грците кои ме пресретнаа откако ја поминав „оградата“ на соседите Не можете да извлечете потполн заклучок за тоа каква претстава имаат луѓето за вас како припадник на одредена нација од случајни, неформални средби...
На здравје, ба!

На здравје, ба!

Јас не пијам кафе, но нескромно, важам за добар кафе кувар, особено  за “турско” кафе. Но, овде во Сараево сите денот го започнуваат со “босанско” кафе. Во основа “турско” кафе, на кое од како ќе...