Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: јадење

Рамазан и 10 најчести прашања за постот

Пред зори, ги исчекувам првите сехурски мириси од кујната. Мајка ми готви. Се почувствува мирис, необичен, сладок, полн со чувства. Тоа не е само на мирис на храната, туку, тоа е мирис на сите души... постот е „принудна сиромаштија“
Полнети пиперки – јадење со мирис на спомени

Полнети пиперки – јадење со мирис на спомени

Верувам ќе се согласите. Ништо толку силно, моќно и верно не ве враќа во минатото, не ви буди сеќавања, не ве потсетува на постарите членови на семејството, на личности и случки, како што се мирисите.... Состојки и подготовка
Ѓомлезе се прави со многу љубов, трпение и силен оган

Ѓомлезе се прави со многу љубов, трпение и силен оган

Кој не пробал ѓомлезе, не знае што пропуштил. Постои некаква тајна магија што ова навидум едноставно јадење го прави посебно. Можеби е мачниот начин на кој се прави, можеби е љубовта што е неопходна како... Како да подготвите ѓомлезе дома
Ја вративме Неа Саламина на одбојкарскиот Олимп на Кипар

Ја вративме Неа Саламина на одбојкарскиот Олимп на Кипар

Интервју со Жарко Ристоски, селектор на Македонската одбојкарска репрезентација Г-не Ристоски, што е она што е привлечно во одбојката? Не е фудбал, не е кошарка, нема толку страствена публика и навивачки тимови, па што ги... Ми недостасува козјото сирење Халуми
Селско месо – гастрономско уживање со добро црно вино

Селско месо – гастрономско уживање со добро црно вино

Јадење од балканските простори кое се јаде во сите сезони, но сепак најдобро е кога е постудено надвор,  имајќи пред вид дека има неколку видови различно месо. А ако се додаде дека ова гастрономско уживање... Не се плашете, влезете во овој потфат
Сарма од лист од кисела зелка или од листови од винова лоза

Сарма од лист од кисела зелка или од листови од винова лоза

Омилено јадење на семејството Реџалари е сармата, било од листови на кисела зелка или од винова лоза. Ова јадење обично се подготвува за време на викенди кога сите членови на семејството се дома и кога... Рецепт и подготовка
„Тавук гогсу“ – десерт со пилешко месо

„Тавук гогсу“ – десерт со пилешко месо

Во турската кујна може да се најдат многу десерти кои се прават со млеко, но дефинитивно ретки се оние кои во себе содржат месо. Тавук гогсу (tavuk göğsü) е вид млечен пудинг, дел од традиционалната...
Грчка сарма

Грчка сарма

На Балканот многу имиња на јадења, обичаи и слично носат називи на соседни држави и поради тоа се претпоставува дека се типични за нив. Но, често се случува она што кај нас го носи името...
ИМАМОТ СЕ ОНЕСВЕСТИ! ( İMAM BAYILDI) !

ИМАМОТ СЕ ОНЕСВЕСТИ! ( İMAM BAYILDI) !

Постојат голем број на приказни за тоа од каде потекнува името на ова вкусно јадење, имам бајилди. Иако се разликуваат помеѓу себе, сите завршуваат на ист начин, на крајот на приказната имамот се онесвестува. Според...
Традиционални шведски ќофтиња

Традиционални шведски ќофтиња

Викендов екипата на Балкон 3 одлучи да ви претстави еден традиционален рецепт од Шведска, земјата која годинава е домаќин на Евровизија. Пребарувајќи по интерент откривме дека Швеѓаните обожуваат ќофтиња и дека постојат голем број рецепти...