Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: intervju

Балкон3 интервју со Ерик Сардинас – најдобриот гитарист кој што стапнал во Македонија

Своевремено Џими Хендрикс рекол дека блуз-музиката е лесна за свирење, но е тешка за да се почувствува. Токму тој дел е она што ја одредува големината и влијанието на една музика. Гитаристот Ерик Сардинас е... Блузот е чиста енергија
Балкон3 во Таинствениот град од Третиот свет на Дарко Рундек

Балкон3 во Таинствениот град од Третиот свет на Дарко Рундек

Балкон3 со Дарко Рундек – поет, режисер, продуцент, глумец и е најмногу познат како некогашен фронтмен на еден од најпопуларните хрватски и екс ју бендови, Хаустор.Минатата година беше промовирана една необична книга „Рундек помеѓу –... Сахер беше етномузиката, јас кабарето
Планинарите се уметници во потрага по убавото

Планинарите се уметници во потрага по убавото

Ѕвездено небо се издигнува високо над планината. Со секоја измината секунда ѕвездите како да се оддалечуваат за сите нас, но не и за групата планинари која се качува на врвот на планината. Со секој изминат...
Млади, борете се за она во што верувате

Млади, борете се за она во што верувате

Економијата и недостатокот на работни места се најголемиот проблем во општеството сметаа младите во Македонија. Една четвртина од младите се декларираат себеси за социјално исклучени граѓани. Високи 70 отсто од младите сметаат дека ништо не...

„Турците и Грците и другите соседи се буквално браќа“

Периклис Цукалас од Баба Зула во интервју за Балкон 3 Концерт на Баба Зула! Тоа не е обичен настан, туку холистичко уметничко искуство, еден „аудио-визуелен празник“, како што тие самите велат. Баба Зула се претставници...
Инвентивните млади луѓе ќе ги подобрат нашите општества

Инвентивните млади луѓе ќе ги подобрат нашите општества

Интервју на Балкон3 со Зинат Рахман Зинат Рахман е специјален советник на државниот секретар на САД Хилари Клинтон, за глобални младински прашања и директор на канцеларијата за глобални младински прашања. Во тоа својство, таа работи...
Балкон3 интервју со Влатко Стефановски – Луѓето се препознаваат меѓу себе

Балкон3 интервју со Влатко Стефановски – Луѓето се препознаваат меѓу себе

„Пред се`, се сметам себеси за балканофил. Во секој случај многу повеќе отколку за балканофоб“, вели, на почетокот на разговорот за Балкон 3, познатиот македонски гитарист Влатко Стефановски. – Да, јас го сакам Балканот и...
Рок музиката живее на балканрок

Рок музиката живее на балканрок

Интервју со Милош Најдановиќ – Балканрок за Балкон3 Балкан рок е магична приказна. Форум на љубители на рок и хеви метал музика кој прераснал во веб магазин чија мисија е место под сонцето покрај светските...