Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: храна

Да ти нацртам: НОСИТЕЛИ НА ПРОМЕНИ – Банкари на гладните

Ситиот човек мисли на своите животни цели. Гладниот мисли само на следниот оброк. Се проценува дека над 70 илјади луѓе во земјава јадат само два-три пати неделно. Тие тешко можат да размислуваат за повисоките цели...

Македонец готви викингшка храна во Норвешка

19 работи што треба да ги знаете за скандинавската кујна – Интервју со шеф Трајче Кралев од Свети Николе, кој со години подготвува специјалитети во ресторан во Норвешка Како дојдовте на идејата да заминете за... 19 работи што треба да ги знаете за скандинавската кујна
Кевин Сбрага за Балкон3: Македонската кујна е прекрасна, и треба само повеќе креативност!

Кевин Сбрага за Балкон3: Македонската кујна е прекрасна, и треба само повеќе креативност!

Амбасадата на САД деновиве беше домаќин на еден од најпознатите американски кувари,Кевин Сбрага кој ја посети Македонија. Кевин имаше средби со кувари, студенти по гастрономија, менаџери на ресторани и сопственици со цел да ги сподели... Правев ѓомлезе, не сум видел слично нешто

Мусака – едно име, многу вкусови

Мусаката е омилен специјалитет и во Македонија, и во Грција и во Турција. Во сите три земји го носи истото име, но се подготвува на различен начин и со различни состојки. Мусаката исто така е...
Сè за тиропита: омилената ужина во Грција

Сè за тиропита: омилената ужина во Грција

Познати по прескокнувањето на појадокот, Грците започнуваат да се грижат за консумирање цврста храна доцна наутро кога доаѓа време за „dekatiano“ или „појадок во 10 часот“. Овој појадок најчесто се состои од сеприсутната тиропита –... Едноставно прашајте ги локалците
Мусака со карфиол

Мусака со карфиол

Во овој дел од светот не постои мусака, туку мусаки. Тоа е еден од оброците што не` обединува, што знаеме дека секаде можеме да го најдеме. Можеби со различен состав и вкус, но секаде тоа... Полесна варијанта на класичната мусака

Бурек и симит приготвени во вашата кујна

Живеејќи далеку од Турција постојат некои видови храна од турската кујна, посебно таканаречената улична храна, кои многу ми недостасуваат, како што им недостасува домашната храна на сите кои живеат надвор од својата татковина. Кога ќе... Бурек на турски начин

Малешевски зелник

Во источниот дел на Македонија, во прекрасната Малешевија се прават најубавите македонски јадења. Запишани или запаметени од усните преданија на нивните баби и прабаби, младите домаќинки ги обновуваат старите рецепти и имајќи голема желба да... Таен рецепт
Пржен црн дроб од Едрене: Tаен рецепт

Пржен црн дроб од Едрене: Tаен рецепт

Едрене, град на граница, магично место кое ги спојува Анадолија и Европа, каде се среќаваат трите реки Тунџа, Арда и Марица. Град кој ве освојува со својата топлина веднаш штом ќе стапнете во него. Срдечноста... Тајната е во маслото за пржење
„Тавук гогсу“ – десерт со пилешко месо

„Тавук гогсу“ – десерт со пилешко месо

Во турската кујна може да се најдат многу десерти кои се прават со млеко, но дефинитивно ретки се оние кои во себе содржат месо. Тавук гогсу (tavuk göğsü) е вид млечен пудинг, дел од традиционалната...