Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: филм
КОГА КИНОТО ОДИ НА ГРЧКИТЕ ОСТРОВИ

КОГА КИНОТО ОДИ НА ГРЧКИТЕ ОСТРОВИ

Интернационалните филмски продуценти многупати досега ги имаат искористено пејзажите на грчките острови како сет за многу успешни филмови. Со години тоа претставува добитна комбинација за кино благајните и за промоција на локалниот туризам. Ајде да...

Балкон3 интервју со Горан Гајиќ, режисер на „Како пропадна рокенролот“ и „Ќе се вратат штрковите“

Have Gun – Will Travel! Горан, Филмот и музиката се ваш живот, всушност и нема ништо што би можело поблиску да ве опише. Па, како живеете? Лудо и брзо, хахаха   Живеам нормално, се е тоа... Have gun - will travel!
Со кои цртани растеле децата во Македонија и Грција?

Со кои цртани растеле децата во Македонија и Грција?

Не враќаат во минатото небаре се временска машина. Не потсетуваат на младоста и на безгрижното детство. Тоа е моќта на цртаните филмови. Некои од анимираните филмови со кои растеле генерации како Том и Џери или... Популарни и во Грција и во Македонија

Обидите за идеални религиозни општества раѓаат суров екстремизам

Балкон3 интервју со оскаровецот Роџер Рос Вилијамс, автор на документарните филмови „Музиката на Пруденс“ и „Господ ја сака Уганда“. Кога би направилe поделба на филмовите што ги гледаме, би се појавиле многу подгрупи, но главната... Насилство во име на Бог
Грав, море, филм и музика под Велебит

Грав, море, филм и музика под Велебит

Стар град, мал пекол. Концентрација на Македонци, мирис на грав, море, сарма, пиперки, планина, турлитава, баница, шопска салата и убаво македонско вино. Ова е кадар од Стари Град Пакленица, ситно гратче под крупниот Велебит во... Стар град, мал пекол :)
Гласајте за најдобриот краток филм на Балканот

Гласајте за најдобриот краток филм на Балканот

Онлајн фестивалот за кратки филмови, altcineAction, е веќе започнат! Без разлика што Балканот е релативно мало место, Алтсин уште еднаш докажа дека овие земји се преполни со способни и креативни младинци. Како што претходно напоменавме,...
Бидејќи ова не е Холивуд, ова е Балканот

Бидејќи ова не е Холивуд, ова е Балканот

Балканскиот филм на дланка. „Битката“ со холивудските блокбастери може да почне. Балкон3 Ви ја претставува филм и видео платформата Алтсин, проект целосно и непоколебливо посветен на промоција на балканската кинематографија. Организирање интернет фестивали, новости и...
КИНО ПОД ЅВЕЗДИТЕ

КИНО ПОД ЅВЕЗДИТЕ

Балкон3 на Филмскиот фестивал во Стариград Пакленица, местото каде моќниот Велебит влегува во морето Секое мое патување во Хрватска е приказна за себе. Најчесто одбирам места на кои никогаш не сум била и тргнувам без очекувања,...
Балкон3 филмски предлог: Данскиот филм „Лов“, победник на Скопскиот фестивал

Балкон3 филмски предлог: Данскиот филм „Лов“, победник на Скопскиот фестивал

Данскиот филм „Лов“ е избран за најдобар филм на Скопје филм фестивал кој заврши во саботата во киното „Милениум“ во главниот град на Македонија. „Лов“ на данскиот режисер Томас Винтерберг ја улови наградата од публиката...
Признание за Тео Ангелопулос во Атина, Солун и Лариса (24-30.01.2013)

Признание за Тео Ангелопулос во Атина, Солун и Лариса (24-30.01.2013)

Грција одбележува една година од смртта  на овој голем филмски режисер и му оддава почест преку серија специјални прикажувања на сите негови дела во кината во трите најголеми градови во земјата. Филмската панорама ќе се...