Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: документарен филм

Меѓународна премиера на Me Sijum Underground во Стариград Пакленица

Дојде и тој ден. На 6 август, во прекрасниот амбиент на јадранското крајбрежје, во рамките на популарниот филмски фестивал Стариград Пакленица ќе се случи меѓународната премиера на првиот документарен филм во продукција на  Балкон3, „Јас...

Балкон3 ви претставува: Јас сум андерграунд

По низа перипетии и заплети, по стотици изедени ќебапи и испиени пива, во чести напливи на креативен набој, по низа бурни, но плодни дебати меѓу режисерот, сценаристот, продуцентот и тонецот, речиси една година по почетокот... Забавна приказна полна надеж
Детоксикацијата со „Македокс“ почнува

Детоксикацијата со „Македокс“ почнува

Со проекција на филмот „Скопје 63’“во чест на 50 годишнината од скопскиот земјотрес и со Оскаровскиот филм „Барајќи го Шугармен“ во сабота официјално стартува фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“. Поделени во четири програмски целини,...
Над 200 документарци на фестивалот во Солун

Над 200 документарци на фестивалот во Солун

Љубителите на филмската уметност кои деновиве се во Грција или пак за викендот сакаат да скокнат до Солун, вториот по големина град по метрополата Атина, не смеат да го пропуштат интернационалниот фестивал на документарни филмови...