Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: џез
Балкон3 интервју со „The Necks“ – Музиката не носи по свој пат

Балкон3 интервју со „The Necks“ – Музиката не носи по свој пат

Австралиското џез-импров-амбиент трио The Necks е активно веќе четврт век. Членовите на овој состав, тапанарот Тони Бак, басистот Лојд Свантон и клавијатуристот Крис Абрамс, се искусни џезери кои приоѓаат кон музиката малку поинаку од вообичаеното....
Балкон3 интервју со Раби Абу Калил – човек што ги премостува културите

Балкон3 интервју со Раби Абу Калил – човек што ги премостува културите

Секоја култура е мултикултурна, уште откако човекот ја напуштил Африка и се проширил низ целиот свет. Верувањето во чисти култури е на некој начин фашизоидно, вели музичарот со потекло од Бејрут, додавајќи дека и слепото... Традицијата денес била револуција вчера
Стиан Вестерхус: Да се свири со Сидсел Ендресен е како сон

Стиан Вестерхус: Да се свири со Сидсел Ендресен е како сон

Стиан Вестерхус е непредвидлив и променлив гитарист, звучен скулптор чија музика е исполнета со необична таинственост. Таа се наоѓа некаде помеѓу фри-импров музиката, експресионизмот на електричниот фри џез и електронската музика. Меѓутоа, тој е повеќе...
На Скопскиот џез-фестивал има магија во воздухот

На Скопскиот џез-фестивал има магија во воздухот

Интервју со Жига Коритник, долгогодишен службен фотограф на Скопје Џез Фестивал. Светот на џез-музиката не би бил истиот без познатите фотографии што ја прикажуваат неговата иконографија. Се чини дека оваа музика и фотографијата одат рака...

ИНТЕРВЈУ СО „ЛЕТЕЧКИ ПЕКИНЕЗЕРИ“

„Тоа е музика“ (“It’s all music”). Вака еден од најголемите џез музичари на сите времиња, Дјук Елингтон одговорил на бројните дебати за тоа како треба да се дефинира џезот. За џез музиката, за тоа дали...
Музиката е како живеењето, но уште подобра

Музиката е како живеењето, но уште подобра

Интервју со Матс Густафсон И авангардната фри импров сцена има свои ѕвезди меѓу кои далеку најпознат е Швеѓанецот Матс Густавсон, еден од гостите на овогодинешниот Скопски џез фестивал. Не постојат доволно зборови кои ќе можат...
Време е за џез во Истанбул

Време е за џез во Истанбул

Време е за џез во Истанбул. Од 3-ти до 19-ти јули градот на Босфорот ќе пулсира во ритамот на џезот. На 20 локации ќе се одржат педесетина концерти, на кои ќе настапт 300 музичари од...
Македонскиот кларинет – виртуоз Васко Дуковски  издаде албум во Њујорк

Македонскиот кларинет – виртуоз Васко Дуковски издаде албум во Њујорк

Македонскиот кларинетист, Васко Дуковски, кој скоро две децении професионално се занимава со музика и е еден од двајцата Македонци кои дипломираa и магистрираa на престижната Академија Џулијард, заедно со неколку врвни музичари од различни земји...