Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: Бурса

Балкон3 во Бурса: Фотогалерија од етно ресторанот “Mavi Boncuk” Џумаликизик

[portfolio_slideshow id=9447] Фото: Хусамедин Гина... појадок, чај, кафе
БУРСА – СОН КОЈ НЕ СЕ РАСКАЖУВА

БУРСА – СОН КОЈ НЕ СЕ РАСКАЖУВА

Ако ви потечат солзи кога ќе ја видете регистарската табличка број 16, ако на стадионот Ататурк навивате само за Бурсаспор, ако на влезот во градот го почуствувате Осман Гази, и, ако ви недостасуваат театарот на... Најбезбеден град во Турција
Како да ја направите вашата прва сложувалка?

Како да ја направите вашата прва сложувалка?

Сложувалките – популарно хоби на Балканот  Жител на Родос ја има составено најголемата сложувалка на светот, широка е над пет метри, висока два метра и има неверојатни 32.000 парчиња. Еден Солунчанец, пак, има уште само...

Топол дом за бездомниците

Всушност сите имаат различни приказни, но имаат една заедничка точка. Тие се бездомници и живеат на улица. Домот за сместување, кој го направи општината Бурса во месноста Урундул, во овие студени зимски денови за нив...

Грчки новинари во Бурса

Општината Османгази од Бурса беше домаќин на Грчки новинари. Во дводневната програма, Грчките новинари побараа развој на соработката меѓу двете држави и укинување на визниот режим за Грција полесно да излезе од економската криза....

Децата се столбот на светот

Бурса беше домаќин на многу значаен конгрес за пријателството меѓу децата. На конгресот „Децата се столбовите на светот“, организиран од општината Бурса, учествуваа над сто деца од балканските земји. Тие преку слики и цртежи посакаа...