Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: благо
ГУЛАЏ – МЛЕЧЕН ДЕСЕРТ СО КАЛИНКИ, ОРЕВИ ИЛИ ФСТАЦИ

ГУЛАЏ – МЛЕЧЕН ДЕСЕРТ СО КАЛИНКИ, ОРЕВИ ИЛИ ФСТАЦИ

Балкон3 ви подготвува Гулаџ (Güllaç) – традиционален турски десерт, посебно ценет за време на Рамазанските пости Турската кујна е позната по хранливите и многу вкусни десерти со млеко. Млечниот десерт Гулаџ – güllaç (gioul-LAHCH )... Рецепт и подготовка
Пробал – Еднаш Пишман, Не Пробал – Илјада Пати Пишман

Пробал – Еднаш Пишман, Не Пробал – Илјада Пати Пишман

Доколку и пријдете на магичната турска кујна, таа секогаш може да ве изненади и да ве фасцинира…..Овој пат тоа го направи со едно чудно задоволство, со уште по чудно име: Пишманије. Овие необични, снежни, бели... Рецепт - Пробај, за да не се пишманиш
Шеќерни спомени

Шеќерни спомени

Детство, период во кој живеевме безгрижно и слободно. Период кој никогаш не се заборава и на кој вечно се навраќаме. Кога ќе помислам на тој период ми навираат многу спомени. Саботите речиси секогаш ни беа...
Трилече – неодоливо слатко задоволство

Трилече – неодоливо слатко задоволство

Време е за Балкон3 рецепт. Викендов одлучивме да Ви помогнеме да приготвите трилече, омилениот десерт на екипата на Балкон3. Неодоливо слатко задоволство кое се топи во уста, соврешно за конзумирање во топлите денови кои ни... Tres leches (три вида млеко)
Кајмачина – Румелиско благо

Кајмачина – Румелиско благо

Кајмачината e лесно и вкусно благо од балканските простори. Благото се подготвува многу брзо и лесно, наликува на кремаста карамела, но недостасува карамелата.  Во оргиналниот рецепт за кајмачината не е предвидена рендана кора од портокал...

Ашуре, најстарото благо во историјата на човештвото

Традиционалното, со векови старо ашуре, не е само едно обично благо, тоа пред се е еден симбол на споделувањето, солидарноста, љубовта, богатството и заедничкиот живот. Десетти ден од месецот Мухарем, првиот месец по исламскиот календар....