Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: Баклава
Трилече или Баклава?

Трилече или Баклава?

Речиси и да нема човек во Истанбул кој нема да се согласи дека слатката наречена Трилече е извонредна и оти е најсериозен противник на баклавата. Изминатата година оваа слатка во Турција се ширеше извонредно брзо. На... Македонско трилече во Истанбул

Баклава со бадеми од Куми – Балконот на Егејот

Слатка традиција од островот Евиа Куми е прекрасно гратче на островот Евиа познато како “Балкон на Егејот”. Куми има богата поморска историја но е многу попознат по својот уникатен вид на баклава. Парчињата баклава се... Слатка традиција од островот Евиа
Патување во Антеп стил

Патување во Антеп стил

Моите сеќавања на Газиантеп се прилично магливи бидејќи последен пат го посетив овој град на службено патување пред околу десетина години. Она што остана во сеќавање е археолошката легенда Зеугма и силуетата на градот. Во... Баклава, кафе и музеи
Вистинска баклава од мајсторите во Истанбул

Вистинска баклава од мајсторите во Истанбул

Баклавата се уште е еден од најпопуларните десерти и пресреќни сме што имавме можност да видиме као се прави вистинска баклава за време на нашата кулинарска тура во Истанбул, Турција. Нашата дестинација беше „Gulluoglu Baklava“,...
БАКЛАВА СО АФИОНСКО СЕМЕ

БАКЛАВА СО АФИОНСКО СЕМЕ

Потребни продукти: ½ кг кори, 3 јајца 500 грама шеќер 150-200 грама афионско семе 1 пециво 1 ванила 1 шолја (250 мл) зејтин 1 шолја (250 мл) кисело млеко За шербет потребни: 700 грама шеќер...

Баклава – традиционален неодолив вкус

Сигурно нема некој од нас што не пробал баклава, неодоливиот вкус, традиционален за празниците, посебно за најголемиот муслимански празник Бајрам. Не можете да одолеете на прекрасаниот мирис на маслото, шербетот, ф’стаците, оревот и крцкавото тенко...
Колачи со вкус на баклава

Колачи со вкус на баклава

Ако сте еден од оние зависници од вкусот на баклава тогаш овој рецепт дефинитивно мора да го пробате. Идеален за да ги импресионирате вашите пријатели со своите кулинарски вештини, кои на прв поглед ќе се...