Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: Бајрам
На Рамазан Бајрам во најстарата џамија во Скопје

На Рамазан Бајрам во најстарата џамија во Скопје

Како му изгледа молитвата за Рамазан Бајрам на некој што потекнува од христијанско семејство? Веројатно слично како Велигден, но без жените, за кои знаеме дека според верските правила не се молат во храмовите.  Немам некое...
Исчезнуваат старите обичаи на муслиманскиот Мубарек Бајрам

Исчезнуваат старите обичаи на муслиманскиот Мубарек Бајрам

Од вчера сите верници од исламска вероисповед ширум светот го слават најголемиот верски празник Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој целиот исламски свет се воздржа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, вчера...

Баклава – традиционален неодолив вкус

Сигурно нема некој од нас што не пробал баклава, неодоливиот вкус, традиционален за празниците, посебно за најголемиот муслимански празник Бајрам. Не можете да одолеете на прекрасаниот мирис на маслото, шербетот, ф’стаците, оревот и крцкавото тенко...