Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: Акропол
Патување од Скопје до Атина со автомобил за седум часа

Патување од Скопје до Атина со автомобил за седум часа

Внимавај, кога ќе стигнеш во градот ГПС-от можеби нема да работи како што треба, ме предупреди пред тргнување за Атина мојот братучед кој веќе имал искуство обидувајќи се да вози по ГПС во главниот град... Кој прашува не талка
Грчка историја, музика и храна во Атина за Денот на независноста

Грчка историја, музика и храна во Атина за Денот на независноста

Доколку сте заинтересирани одблиску да се запознаете со грчката историја, музика, но и да го почуствувате вкусот на грчката храна, Музејот Акропол е вистинското место за вас. По повод 25 март, Денот на грчката независност,...

„Кино Тисион“ – отвореното кино и неговата успешна приказна

„Приходот ни се дуплираше оваа година“ е фраза која ретко може да се слушне во Грција овие денови. Сепак тоа може да го каже Томас Маниакис кој во последните 30 години заедно со своето семејство...

Монастираки – историјата на Атина на дланка

„Ако застанете во центарот на плоштадот Монастираки и се свртите околу себе добивате потполна слика за минатото и сегашноста на Атина кои се видливи на тие неколку квадратни метри.“ Сместен во срцето на градот Монастираки...