Водич низ СКОПЈЕ
Постови означени со: Ајран
Пржен црн дроб од Едрене: Tаен рецепт

Пржен црн дроб од Едрене: Tаен рецепт

Едрене, град на граница, магично место кое ги спојува Анадолија и Европа, каде се среќаваат трите реки Тунџа, Арда и Марица. Град кој ве освојува со својата топлина веднаш штом ќе стапнете во него. Срдечноста... Тајната е во маслото за пржење
Флија – неодолив традиционален вкус

Флија – неодолив традиционален вкус

Флијата е едно од најомилените јадење во албанската кујна. За подготовка на флијата се потребни многу малку состојки. Вкусната флија се базира на техниката на печење, затоа нејзината подготовка е макотрпна работа. На тие кои...
АЈРАН – ТУРСКИ НАЦИОНАЛЕН ПИЈАЛОК

АЈРАН – ТУРСКИ НАЦИОНАЛЕН ПИЈАЛОК

За него велат дека е спектакуларна промена на јогуртот. Делува освежувачки и релаксирачки. Не е газиран, а според стручњаците е многу здрав пијалок. За неговата продажба нема потреба од реклами. Тој е идеален пијалок за...