Водич низ СКОПЈЕ

Сутлијаш со гриз

Ако одамна не сте го правеле овој десерт еве една наша едноставна верзија на приготвување на султијаш која се надеваме дека ќе ве мотивира да го приготвите.  Слатко и здраво задоволство кое верувајте ќе го снема многу брзо.

Подготовка

Ставете го оризот да се вари во  двата децилитри вода. Во меѓувреме во друг сад измешајте го млекото, шеќерот, ванилиниот шеќер и циметот. Ставете го на тивок оган и бидете внимателни се додека млекото не проврие. Кога оризот ќе биде готов, исплакнете го со ладна вода, добро исцедете го и ставете го во другиот сад со топлото млеко. Гризот измешајте го со две лажици вода и додадете го во млекото. Целата смеса оставете ја уште малку на умерена температура најмногу до 15 минути.
Топлиот сутлијаш истурете го во длабоки тањирчиња и одозгора ставете малку цимет за декорација. Почекајте добро да се олади, а потоа лажичката во раце и уживајте.
250 гр ориз
1 литар млеко(со ниска масленост)
2 децилитри вода
200 гр шеќер
стапче цимет
1 ванилин шеќер
4 лажици гриз
малку цимет за декорација

Коментари