Водич низ СКОПЈЕ

Сос од лук од Кефалонија

Состојки

600 – 700 грама компири

5 чешниња лук

1 супена лажица оцет

5 супени лажици маслиново масло

сол

 

Подготовка

Компирите се лупат и се варат додека да омекнат. Потоа се пасираат. Чешнињата лук се посолуваат и во аван се толчат. Ситно истолчениот лук потоа се вади од аванот и се остава во сад на страна. Компирите постепено се ставаат во дрвен сад и се мешаат постојано се додека не се претворат во пире. Се вадат од дрвениот сад и се ставаат во друг сад, каде што заедно со лукот се мешаат. Се додава една лажица оцет и една лажица маслиново масло и повторно се мешаат се додека смесата не се изедначи.

Подготвениот сос се служи со пржени филети риба или зеленчук.

Коментари

Тагови: