Водич низ СКОПЈЕ

Пролетно пикник мени

TR GR EN

Топлите пролетни денови го најавија почетокот на сезоната на пикници. Одлична можност на вашето семејство да му подарите едно убаво попладне со пикник во парк или на блиската планина. Денеска Ви предлагаме мени за уживање на пикник – лесно за транспорт, лесно за приготвување и лесно и вкусно за јадење.

ПОГАЧИЦИ СО СПАНАЌ

Потребни состојки:

– 5 јајца

– 2 чаши за чај кисело млеко

– 2 чаши за чај зејтин

– 1 / 2 лажичка сол

– 15 супени лажици брашно

– 1/2 килограм спанаќ

– 1 пециво

– сирење по желба

– сусам

Подготовка:

Јајцата се матат, а потоа се додава киселото млеко и зејтинот. Сето тоа се мати кусо време, па се додава брашното. Исто така кусо се мати, се додава пециво и на крај се додава исецканиот спанаќот и згмеченото сирење. Целата смеса се меша со лажица и се сипува во тава намачкана со зејтин. На горниот дел од смесата се става сусам и 20-30 минути се пече на температура од 220 степени. Се вади од рерна, се остава кратко да олади и се сече во форми по ваша желба. Погачиците со спанаќ се највкусни за јадење откако малку ќе се оладат.

КОЛАЧ СО ВИШНА

Потребни состојки:

– 5 јајца

– 5 супени лажици шеќер

– 1 ќесичка ванила

– 15 супени лажици брашно

– 1 пециво

– 1 чаша млеко

– 1 чаша зејтин

– вишни – свежи или смрзнати по желба

Подготовка:

Јајцата добро се матат со шеќерот, а потоа се додаваат ванилата, брашното и пецивото. Повторно кусо се мати, па се додаваат млекото и зејтинот. Откако смесата доборо ќе се соедини се става во тава одозгора се редат вишните. Колачот се пече околу 30 минути на температура од 200 степени. Откако ќе се олади, по желба се става шеќер во прав и се сече во форми по сопствена желба.

Балкон3 Ви посакува убав ден и добар апетит 🙂

Коментари