Водич низ СКОПЈЕ

Проја со магдонос

EN

Евтино, вкусно и здраво!

Потребни состојки:

3 кафени филџани бело брашно

3 кафени филџани пченкарно брашно

4 јајца

250 г. сирење

2 кафени филџани зејтин

1 канче кисело млеко

2 кесички прашок за печиво

1/2 чаша кисела вода

1 китка магдонос

Сол

Подготвување:

Во подлабок сад ги кршиме јајцата и ги матиме со жица. Ги додаваме зејтинот, киселото млеко, киселата вода, двата вида брашно и прашокот за печиво. Посолуваме и мешаме со жицата. Магдоносот го миеме со вода и китката ја сечкаме ситно на даска за сечење, сирењето го дробиме со вилушка и ги додаваме во садот. Мешаме со лажица се додека смесата не се соедини. Потоа, тестото го ставаме во претходно намрсена тава за печење. Тавата ја ставаме во рерна и печеме 45 минути на 180 степени.

Добар Апетит!

Мери Чекеровска

Коментари