Водич низ СКОПЈЕ

Пивски колбаси од Полска

Викенд рецепт на Балкон 3 за вистинско гурманско и фудбалско уживање. Со оглед на тоа што од вчера цела Европа ја зафати фудбалска треска, екипата на Балкон 3 со предлог да подготвите со специјалитет со потекло од Полска, едната од двете земји, кои се домаќини на Европското првенство во фудбал. Станува збор за полски пивски колбаси. Подгответе го ова јадење, снабдете се со ладно пиво и уживајте во најважната споредна работа на светот.

Потребни состојки:

– 1 кг. колбаси исецкани на парчиња од 3-4 центиметри

– ½ литар пиво

– 4 црвени компири

– 1 мала зелка

– 1 лажица италијански зачин

– 200 гр. моркови

– ½ главица кромид

– сол и црн бибер

Подготовка:

Пивото се истура во големо тенџер и се остава да врие на средна температура. Потоа компирите се сецкаат на кругови и се поставуваат на дното на тенџерето. Врз нив се посипува италијанскиот зачин, сол и црн бибер. Врз компирите се поставуваат морковите, кромидот, димените колбаси и зелката, и повторно се посипува зачин, сол и црн бибер. Тенџерето се покрива и се остава да се вари на ниска температура околу 45 минути.

Коментари