Водич низ СКОПЈЕ

Пилав – Хурем Султан

Основни состојки:

2 чаши (за вода) ориз

4 чаши говедска или пилешка варена вода

25 грама путер или масло

1 главица кромид

2 парчиња пилешки гради

1 филџан бадеми

1 чаша (за вода) грашок

1 лажица (за чај) црн пипер

1 лажица (за чај) силен зачин (allspice)

1 лажица (за чај) куркума

шафран

сол

За влажнење на оризот:

2 чаши врела вода

сол

½ лимон

Подготовка:

Оризот откако ќе се измие, се остава да стои 40 минути во топлата вода во која претходно се додадваат солта и лимонот. Во друго тенџере пак се вариме грашокот. Потоа се лупи кората на кромидот и се сецка на долги, но тенки парчиња. Пилешките гради исто така се сецкаат на тенки ленти. Путерот или маслото (зависи од тоа што користиме) се топи во тавата за ориз. Потоа во таа тава се додаваат тенките парчиња пилешки гради и кромидот. Тие континуирано се варат 10 минути и се мешаат со дрвена лажица. Потоа се додава оризот, кој што претходно го ставаме во топлата вода, со тоа што претходно водата добро се цеди. Ги оставаме заедно да се варат. Врз нив се додава силен зачин, сол, црн пипер, шафран и куркума, и се остава да се вари уште 4-5 минути. Потоа се додаваат четирите чаши говедска или пилешка супа. Исто така и претходно сварениот грашок се додава врз оризот. Се готви прво пет минути на средна температура, а потоа се готви на тивок оган се додека водата не се апсорбира. Откако ќе се свари оризот, се покрива со хартиена крпа (салфетка) и се чека 10-15 минути. Од друга страна пак, бадемите се ставаат во вода која врие, во водата остануваат неколку минути, и откако ќе ги извадиме чекаме една минути, а потоа ја вадиме кората (лушпата) на бадемот. Бадемите се печат во тава, а потоа се додаваат во пилавот и се мешаат со дрвена лажица. Така подготвениот пилав се послужува топол.

Преземено од: www. lezzetler.com

Коментари