Водич низ СКОПЈЕ

Печење: Неделна тава печено месо на грчки начин

Добредојдовте на официјалниот грчки неделен ручек!

Ова е едно од оние јадења кои немаат ист вкус дома и во ресторан. Толку многу сте навикнати на домашната верзија, непцето е навикнато на истиот вкус со години, на вистинското количество зачини и густина на сос… Како и да е, потребно е малку внимание, малку љубов и секој ќе може да го подготви јадењето познато низ цела Грција како “Неделен ручек”.rosto2 balkon3 

Состојки:

1,5 кг јунешко (гради или опаш) врзани со конец

2 големи главици црвен кромид, рендан

5 главици лук, пресечени на половина

1 стапче цимет

1 рамна кафена лажичка мешан зачин

100 мл суво црвено вино

1 кг свежи домати, рендани (или заменете ги со конзервирани)

2 супени лажици доматно пире, разредено со ¼ филџан вода

2 супени лажици шеќер

сол и бибер

1 кг долги цевчести тестенини (зити), може замена со лингвини, пене или ригатони

50 гр путер

½ филџан маслиново масло

rosto 4 balkon3

Подготовка:

Со остар нож засечете го месото на неколку места и вметнете ги главиците лук со малку сол и бибер. Кратко пропржете го месото во маслиново масло на силен оган додека да добие златно-кафена боја од сите страни. Намалете ја температурата и додате го кромидот. Пржете неколку минути со повремено мешање па додате го виното и изгребете ги сите загорени парченца од дното на тавчето. Откако виното ќе испари додадете ги доматите, доматното пире, шеќерот и зачините. Поклопете ја тавата, намалете ја температурата и оставете да врие (околу 2 часа) додека месото да омекне и сосот да згусне.

rosto 1 balkon3Тестенините сварете ги според инструкциите на пакувањето и ставете ги во цедилка да се исцедат. Стопете парче путер во тава, додадете ги тестенините и промешајте.

Извадете го месото, отстранете го конецот и исечето го на тенки парчиња со назабен нож. Ставете ги тестенините на чинија за послужување а врз нив ставете ги парчињата месо и прелијте со сосот. Остатокот од сосот послужете го во сад за сос. Традиционално, ова јадење се служи со рендана мизитра (myzithra, младо козјо или овчо сирење) но може да употребите пармезан или било кое друго сирење.

Балкон3 ви посакува добар апетит!

Софија Николаоу

Коментари