Водич низ СКОПЈЕ

Неговото височество Мафин

TR GR EN

Доколку сеуште не сте заминале на одмор и сте во вашиот дом, не очајувајте. Претворете го утрото во бајка со прекрасен мирис и вкус кој сигуро ќе предизвика убаво чуство кај Вас но верувам дека ке ги израдувате најблиските .
Кога ќе помислам на мафин прва слика што ми доаѓа на памет е утро во некој од француските региони и традиционална француска пекара преполна со безброј вкусни лебови, кроасани, мафини, од која не можете да не заминете со полн стомак и пријатно чувство.

ОД КАДЕ ПОТЕКНУВА МАФИНОТ?

Прочепкав за да проверам од каде потикнува овој вкусен колач. Наидов на многу информации, кои раскажуваат различни приказни за историјата на мафинот. Сепак интуицијата ми велеше дека негова татковина е Франција. Од многуте информации на кои наидов оваа ми се виде за најточна: Првите мафини потекнуваат од 10-от век и се направени на територијата на Франција. Во други земји, мафините обично се нарекуваат англиски мафини. Зборот мафин е изведен од стариот англиски збор moofin, кој првпат се употребил во 1703 година.
Какво и да е неговото потеклото, мафинот е мало вкусно задоволство, кое се подготвува брзо и лесно. Балкон3 Ви препорачува да пробате МАФИН СО ЈАБОЛКА И ЦИМЕТ.

Состојки:

– 1 јајце
– ½ чаша шеќер
– ¾ чаша млеко
– 1/3 чаша масло за јадење
– 2 чаши брашно
– ½ лажичка сол
– 1 пециво
– 1 ванила
– 2 јаболка
– 1 лажичка цимет

Подговотка:

Јајцето и шеќерот се матат, а на нив се додаваат млекото, маслото за јадење, солта, пецивото, ванилата и брашното. Целата смеса повторно се мати со миксер. На крај се додаваат јаболката (ситно исецкани) и циметот и се меша со лажица .Потоа со оваа смеса се полнат калапите за мафини. Се пече на температура од 180 степени околу 20 минути. Откако мафините ќе се испечат, се украсуваат со цимет и шеќер во прав. Со ова ви предлагаме да се напиете зелен чај и задоволството на Вашето лице ќе биде очигледно.

Добар апетит!

Балкон3

Коментари