Водич низ СКОПЈЕ

МУЛТИНАЦИОНАЛНИОТ ФУДБАЛСКИ ТИМ ОД КИПАР

Вавилонска кула, но во која сите се разбираат. Го говорат јазикот на спортот. Десетина Бразилци, Парагваец, Белгиец, Португалец, грци, домашни играчи, предводени од Тричковски ги рушат стереотипите дека екипа составена од играчи од разни националности, но кои притоа не се носители на играта во своите репрезентации, не може да им парира на врвните европски екипи.

Oваа година, и неутралните навивачи имаат кого да бодрат во Лигата на шампионите. Тоа е Апоел од Никозија. поради податокот дека ова е убедливо најслабиот (на хартија) и најевтин состав кој дотурка до оваа фаза, заземајќи го своето место меѓу џиновите Милан, Реал Мадрид, Барселона, минхенски Баерн.  Нападот на овој тим го предводи Иван Тричковски, играч кој воедно е дел и од македонскиот национален состав, а според сајтот “Transfermarkt” , вкупната вредност на кипарскиот тим изнесува тринаесет милиони евра. Сума којашто останатите тимови кои се наоѓаат меѓу најдобрите шеснаесет, ја издвојуваат за еден квалитетен играч.

“Кипарското чудо”, како што го нарекуваат европските медиуми, е тим основан во продавница за баклави од страна на сопственикот и неколку гости во 1926 година, но денес претставува доказ дека и со скромен буџет можат да се постигнат врвни резултати. Вавилонска кула, но во која сите се разбираат. Го говорат јазикот на спортот. Десетина Бразилци, Парагваец, Белгиец, Португалец, Грци, домашни играчи, предводени од Тричковски ги рушат стереотипите дека екипа составена од играчи од разни националности, но кои притоа не се носители на играта во своите репрезентации, не може да им парира на врвните европски екипи. Напротив, во нивниот случај се покажува дека тоа ги прави посилни. Тимот од клупата го предводи српскиот стратег Иван Јовановиќ, кој по неколку кратки авантури на клупите на послаби екипи од Грција, се врати во екипата која ја предводеше од 2003-2005 година.

Негова желба како што вели, била да создаде тим од најквалитетните тимски играчи кои клубот може да си дозволи да ги исплаќа. – ‘ Од седумнаесет странци колку што имаме во моментов, само на тројца, помеѓу кои и на Тричковски, им ги откупивме договорите. Останатите кои ги доведовме, беа или слободни играчи, или ги позајмивме ‘.

Претседателот на Уефа, Мишел Платини, изјави дека правилото коешто токму тој го воведе, а се однесува на системот по кој им се олеснува патот на помалите тимови до групната фаза од ЛШ, се покажува како исправно благодарение на Апоел. ‘Мал тим, но со огромно срце ‘ – вели тој.

Во вторникот загубија со 1-0 на гостувањето кај Олимпик Лион, но возвратниот натпревар кој ке се одигра на ГСП Арената во Никозија, веќе отсега е во центарот на вниманието на Кипар и во Грција. Дали фудбалскиот Давид ќе успее да го тресне Голијат останува да видиме. Јовановиќ најавува офанзива, Тричковски се надева на погодок, а 20000 продадени влезници се најава за одлична атмосфера.

Александар Николовски

За повеке информации за фудбалскиот тим на АПОЕЛ посетете го сајтот: www.apoel.net

Коментари