Водич низ СКОПЈЕ

Балкон3 специјалитет – Мечкуевска тава кај Пуже во Свети Николе

TR GR EN

Екипата на Балкон 3 викендов одлучи да ви подготви специјалитет, кој особено ќе им се допадне на оние гурмани за кои „јадење без месо, не е јадење“. За таа цел го посетивме ресторанот „Мечкуевска куќа – Пуже“ во Свети Николе, каде ни го подготвија специјалитетот на куќата. Се надеваме дека ќе уживате во подготвувањето и во конзумирањето на Мечкуевска тава. Добар апетит!

Потребни состојки за шест порции:

– ½ килограм свинско месо

– ½ килограм телешко месо

– ½ килограм пилешко месо

(по желба може да се користат само два или еден вид месо)

– 300 грама свежи шампињони

– 300 грама сушена сланина

– 200 грама кашкавал

– кисела павлака

– зеленчук: 3 зелени пиперки, 3 домати, 2 моркова, 2 тиквици, 3 чешниња лук,

2 главици кромид, магдонос, ловоров лист,

– 1 лажица сенф

– 200 грама доматно пире

– зачини: вегета, црн бибер, сол

– 250 мл. црвено вино

– 250 мл. вода

– масло за готвење

Начи на подготовка:

Започнуваме со подготовка на месото, кое го сецкаме на покрупни парчиња. Во загреано масло за готвење го ставаме месото да се пржи и го посолуваме по желба со сол, црн бибер и вегета. Пржењето е на стандарден начин со повремено мешање. Земаме две главици кромид и ги сецкаме на ситни парчиња. Истото го правиме и со пиперките, морковите, тиквичките, печурките и лукот. Откако завршивме со сецкањето, исецканиот зеленчук го ставаме да се пржи во длабок сад, додаваме сол по вкус и повремено промешуваме. Ја оставаме смесата да се пржи.

Кон веќе испржената смеса од морков, кромид и пиперки ги додаваме ситно сецканите домати и доматното пире и го оставаме да се пржи околу 30 минути.

Месото го ставаме во земјена тава и му додаваме сенф, ловоров лист, магдонос  и испржената смеса. Ги промешуваме. Ја додаваме павлаката и димената сланина и налеваме со црвено вино и вода и ги оставаме да се динстаат. Вака приготвената тава ја ставаме во рерна да се потпече на температура од 250 степени целзиусови. Се остава да се пече околу два часа. Кога тавата е готова се ренда кашкавалот и се остава да се растопи. Завршуваме со декорација на тавата по желба.

Добар апетит !

Дарко Чекеровски

Коментари