Водич низ СКОПЈЕ

Македонска куќа

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Македонска куќа

loading map - please wait...

Македонска куќа 41.996023, 21.402180 Македонска куќа

„Македонска куќа“ е еден од ретките ресторани во Скопје кој може со гордост да се пофали дека го заслужува епитетот „национален“. Иако објектот од надвор не е баш репрезентативен, веднаш штом ќе влезете во ресторанот ќе добиете чувство дека станувате дел од една прекрасна приказна. Автентичниот ентериер збогатен со многу детали од богатата културна традиција ве враќа во минатото и дава впечаток на топло и пријатно место.

makedonska kukja 1_balkon3 mapi  makedonska kukja 2_balkon3 mapi

Додека вашето сетило за слух ги впива нотите на познатата македонска староградска народна музика, вашето сетило за вкус ќе биде изложено на вистински хедонистички предизвик. Гравче тавче, пинџур, турлитава, ширден, селско месо се специјалитети кои Ви препорачуваме да ги пробате. Секако за љубителите на месо има различни видови скара. Што и да изберете, од „Македонска куќа“ ќе си заминете со полн стомак и полна душа.

Коментари