Водич низ СКОПЈЕ

Лондон го слави спортот, но и добрата забава

За Лондон, главниот град на Обединетото Кралство, велат дека никогаш нема да ви здосади, дури ни тогаш кога ќе ви здосади и животот. Ова посебно важи деновиве кога градот е метропола на светските спортски случувања. Триесеттите по ред Олимписки игри започнаа во градот кој досега бил домаќин на три Олимпијади, во 1908, 1948 и сега во 2012 година.

Спортисти, нивните тренери, но и милиони туристи деновиве пристигнуваат во Лондон. За спортистите ова е шанса да ги освојат спортските височини, за туристите шанса за добар помин и можеби средба со нивните идоли. Градот живее 24 часа на ден. Има секојдневни спортски натпреварувања, но и разни изложби, перформанси и концерти на отворено. Оние кои немаат билет за некое од натпреварувањата, секако дека не се досадуваат. Секогаш има што да се прави на улиците на Лондон, а убавото време и сонцето дополнително ја разубавуваат атмосферата.
Неизбежно е фотографирање пред Олимпиското село, специјално изградено во до пред некое време зафрлениот источен дел на Лондон, Стратфорд. Секако тука е и фотографирањето пред Лондон Бриџ со поглед на олимписките кругови, како официјален и бесплатен сувенир од игрите.
Ако сте љубител на спортот, во наредните три недели во Лондон се очекува соборување на светски рекорди и достигнување на врвот на олимписката слава. За другите пак, кои сакаатв само добра забава, а спортот им е само изговор да дојдат во градот, Лондон има што да понуди – од спектакуларни концерти на Хајд Парк, крстарење по возбудливата Темза, па се до ноќното лудило во Сохо.

Специјално за Балкон3 од Лондон

Коментари