Водич низ СКОПЈЕ

Крем пита со јаболка

TR EN

Есен е. Низ пазарите се шири мирис на јаболка. Вистинско време да го подготвите рецептот кој ви го препорачува Балкон 3. Ние пред неколку дена имавме можност да уживаме во прекрасниот вкус на крем питата со јаболка. Одличен десерт, кој не е премногу благ и слободно можете да го конзумирате во поголеми количини. Најдобро оди со турско кафе. Совршена комбинација за заблажување по неделниот ручек. Уживајте!

Потребни состојки:

(За тестото)

– 1 кг. јаболка

– 100 гр. путер

5 јајца

– 5 лажици брашно

– 1 пециво

– цимет

(За кремот)

– 3 кесички пудинг од ванила

– 1 л. млеко

– 20 лажици шеќер

– ½ кесичка желатин

– 2 кесички ванилин шеќер

– 500 мл. слатка павлака

Подготовка:

Јаболката се лупат и се сецкаат на тенки парчиња. Путерот се сече на тенки листови и со него се обложува тавата, во која потоа се ставаат јаболката. Се печат петнаесетина минути на температура од 220 степени. Јајцата се матат со шеќер, се додава брашното измешано со пециво и целата смеса се прелива врз јаболката. Потоа се пече уште десетина минути. Кога кората ќе се олади, се превртува на другата страна и се посипува со малку шеќер и цимет. Во меѓувреме го подготвувате и кремот. На млекото му додавата шеќер и го оставате да врие. Претходно од него одземате десет лажици, во кои се растворува прашакот за пудинг и две лажици шеќер. Растворот се додава во зовриеното млеко со постојано мешање и се остава да се вари неколку минути. На крај се додаваат растопениот желатин и изматената павлака. На здравје!!!

Овој десерт за екипата на Балкон 3 го подготви Фани Гошевска Живковиќ.

Коментари