Водич низ СКОПЈЕ

Колачи со вкус на баклава

Ако сте еден од оние зависници од вкусот на баклава тогаш овој рецепт дефинитивно мора да го пробате. Идеален за да ги импресионирате вашите пријатели со своите кулинарски вештини, кои на прв поглед ќе се изненадат пред се од формата, но не и од вкусот кој навистина е извореден. Одличен рецепт, едноставен за подготовка за кој нема да ви треба повеќе од 30 минути. За одвоеното време верувајте дека ќе добиете одличен резултат со кој ќе успеете да измамите насмевка кај вашите најблиски. Овие колачиња можат да се послужат во секоја пригода, независно дали како десерт по јадење или како додаток со кафе. Уживајте!

Подготовка на филот

Во исецканиот путер ставете шеќер и добро промешајте, се додека не добиете компактна структура. Потоа додадете цимет и измелени ореви или лешници.

Подготовка на тестото

Во посебен сад, ставете брашно, прашок за пециво и сода.
Во друг сад изматете го путерот со шеќерот и едното јајце. Добро измешајте се додека шеќерот добро не се соедини. Постепено во садот додавајте го јогурот и брашното, во неколу етапи и постојано мешајте.

Загрејте ја рерната на 200 степени. Модлите премачкајте ги со путер за да смесата не ви се залепи при печење. Во секој калап ставете една лажица од тестото, па потоа една од филот и уште една лажица од тестото.
Koлачите ги печете не повеќе од 15 минути. Откако ќе добијат фина златна боја, ги вадите и ги оставате да се оладат неколку минути. Потоа премачкајте ги со веќе претходно подготвениот врел шербет направен од мед и сок од портокал или лимон.

За 12 колачиња ви требаат:

200 грама брашно
1 кафена лажица прашок за пециво
½  лажица сода
70 грама кафеав шеќер
1 јајце
40 грама путер
250 мл јогурт

За подготовка на фил:

50 гр мелени ореви или лешници
70 гр кафеав шеќер
½  лажица цимет
40 грама путер

За шербетот:

5 полни лажици мед
1 ½ лажица сок од портокал или лимoн.

 

Коментари