Водич низ СКОПЈЕ

Кој е грчкиот остров што нема змии?

Точниот одговор  – а тоа е Анафи (an-ofis, т.е. без змии) – му беше пратен по твитер на Паоло Несполи, италијански астронаут од Европската вселенска агенција кој се наоѓа на мисија на Меѓународната вселенска станица. Неговата фотографија од малечкиот остров Анафи во групата Цикладски острови (Cyclades) во Егејското море, е една од многуте на кои е фотографирана нашата сина планета.

Островот Анафи фотографиран од вселената

Несполи на интернет сподели стотици фотографии од Земјата што тој ги направи од вселената и доби многу ентузијастички одговори од целиот свет на секое постирање во текот на сите 159 дена колку што живееше на вселенската станица, на која работеше на техничко одржување.

Многу од неговите фотографии можат да се видат изложени во Фондацијата Еугенидес, грчки водечки институт за технологија и вселенска наука. Влезот за изложбата со наслов „Пат во вселената, низ фотографии на Европската вселенска агенција (ESA)“, е бесплатен (работни денови од 11ч до 20:30ч, резервации на +30210 9469688) и ќе трае до четврток, 12-ти април. Изложбата беше отворена од самиот Несполи на крајот на март, а во интервјуто пред отворањето за весникот Катимерини, 54 годишниот астронаут од Милано рече: „Кога сме на земјата со око може да ги видиме само ѕвездите, но кога сето ова го гледате од горе, сфаќате дека сите ние сме поблиску едни со други отколку што мислиме дека сме. “

Паоло Несполи

Оние кои планираат да ја посетат изложбата на Фондацијата Еугенидес и незјините активности, треба исто така да го посетат и новиот Планетариум на институтот, најголем во цела Европа (www.eugenfound.edu.gr) и да присуствуваат на една од прекрасните презентации за Земјата и Универзумот. После се, гледано од окото на Насполи, Земјата сепак изгледа како убав син брод кој плови по вселената.

Софија Николау

Коментари