Водич низ СКОПЈЕ

Карневалски прослави во Грција: Скара в четврток!

Во цела Грција постојат безброј карневалски обичаи и прослави во текот на овие три недели кои се разликуваат по региони, градови, па дури има разлики од село до село. Но, еден обичај е насекаде ист: денот на јадење скара. Ова е некој вид на Марди Гра, но во Грција секогаш се случува во четврток. Всушност, луѓето јадат месо во текот на целата недела бидејќи тоа е суштината на карневалските прослави.

praznik meso1Правилен начин да се прослави овој ден е да се соберете околу скара на јаглен и да ги вдишувата неодоливите испарувања и арома на печено месо („tsikna”). Секој друг начин се смета за неправилен!
praznik meso7 praznik meso2
Еднакво важно е дружењето: ова е ден за излегување од дома, за дружба и забава со пријателите. Ако барате изговор да ја прекршите строгата диета, ова е вистинскиот момент!
praznik meso4

praznik meso3 praznik meso6
Во случај да сакате да ги избегнете големите гужви може да ги соберете пријателите во вашиот дом и да нарачате скара. Месото секако се подготвува во специјализирани скараџилници па треба да се погрижите:
А) да не дознаат вегетаријанците,
Б) да нарачате од секој од следниве специјалитети:

Paidakia (јагнешки котлети)
Souvlaki (свински, пилешки или телешки шиш-ќебап) со лепче потпечено на скара
Biftekia scharas (телешки ќофтиња со оригано и нане)
Loukaniko horiatiko (селска свинска кобасица зачинета со кора од портокал или праз)
Kotopoulo souvlas (пилешки раженчиња)
Kotopoulo sti schara (пилешко на скара на јаглен)
Kokoretsi (јагнешки изнутрици на ражен)
Exohiko (полнет свински увијач со зеленчук и билки на ражен)
Kontosouvli (свински одрезок на ражен)
Gioulbasi (јагнешко со зеленчук и фета сирење, печено во хартија за печење)
Gyros (свински или пилешки донер-ќебап)
…и малку зеленчук за да го одржиме нивото на холестерол под контрола! 🙂
Добар апетит!

praznik meso5

Да наздравиме за здравје и среќа и да уживаме во карневалските прослави!

Софија Николау

Коментари