Водич низ СКОПЈЕ

Кајмачина. Вкусно!

TR GR EN

Вкусно, брзо, евтино. Балкон3 викендов Ви препорачува за десерт да подготвите кајмачина, идеално благо за летните температури.

Потребни состојки:

– 1 литар млеко
– 7 јајца
– 2 чаши шеќер

Подготовка:

Јајцата се мешаат со шеќерот се додека не се појави пена. Потоа се додава млекото и се продолжува со мешање уште извесен период. Смесата се става во стаклен сад и се пече во рерна на средна топлина. Откако ќе се испече, за што е потребно околу еден час (се додека над благото не се појават кафени пори) се лади и се сервира.

Добар апетит!

Бетул Берисе

Коментари