Водич низ СКОПЈЕ

Кајмачина – Румелиско благо

Кајмачината e лесно и вкусно благо од балканските простори. Благото се подготвува многу брзо и лесно, наликува на кремаста карамела, но недостасува карамелата.  Во оргиналниот рецепт за кајмачината не е предвидена рендана кора од портокал или ванила, но тоа се додава за да се потисне мирисот на јајцето, кое е основна состојка и го има во изобилство.

Потребни состојки

1 литар млеко

5 јајца

1 чаша за вода шеќер

1 рендана кора од портокал или ванила

Подготовка

Јајцата и шеќерот се матат се додека шеќерот целосно не се раствори. Потоа во смесата се додава еден литар млеко и се продолжува со матење. Смесата од млеко, јајце и шеќер се става во еден стаклен сад, а потоа овој сад се става во друг сад (тенџере) полно со вода.

Се пече во рерна загреана на 170 степени, се додека не добие светло кафена боја. Благото може да се сервира кога целосно ќе се олади. Овошен сос при сервирање е многу добра идеја…:)

 

Коментари