Водич низ СКОПЈЕ

Излези момче… Во Ниш… Дома…

„Добредојдовте браќа. Во Ниш, вие сте домаќини и никогаш нема да бидете гости!“ – се зборовите со кои нишлии пречекаа 7.000 македонски навивачи.

Ниту нерешениот исход со Шведска, ниту поразот со Германија, ниту лошата и неорганизирана игра не ги поколеба македонските љубители на ракометот во намерата од почеток до крај гордо да ги бодрат своите пулени на европското ракометно првенство. Од Бујановац до Предејане, преку Лесковац и Дољевац, црвено жолта река од возила се влеа преку братски отворените порти во градот на првиот римски император кој го прифатил христијанството, Константин. Повеќе од седум илјади Македонци со верба во својот национален тим, пристигнаа на гости кај домаќините на групата Б на Европското првенство во ракомет за мажи, секогаш гостопримливите нишлии.

Информациите од меѓудржавниот протокол, велат дека до почетокот на првенството во организирана посета на Ниш пристигнале 5.700 Македонци, а ден пред тоа во приватна режија дошле околу 1.500 македонски навивачи и покрај тоа што голем дел од нив ќе останат без билети.

Деновиве, Ниш е главен град на Македонија за многумина.

„Добредојдовте браќа. Во Ниш, вие сте домаќини и никогаш нема да бидете гости!“ – се зборовите со кои официјалните организатори, градските власти и обичните смртници им посакаа добредојде на своите некогашни земјаци. И вистина, покрај тоа што неодоливо потсетува на Скопје, Ниш деновиве македонски и звучи и дише. Од хотелот Амбасадор во центарот на градот, преку надалеку познатото кафеанско Казанџиско сокаче, до импознантната нишка „тврѓава“ и Техничкиот факултет во кој е сместен македонскиот фан пит, нема агол на кој не се вее црвено жолтото сонце на слободата. Чувството дека сте дома и топлината околу срцето ве следат на секој чекор. Од една страна шпалир од развиорени шалови, од друга беспрекорни редици од шлемови на фалангата на Александар Македонски. Совршен декор додека во еден глас од сите страни се ори „излези момче право на тераса и поздрави ја Гоцевата раса…“.

А во мензата на нишкиот технички факултет исто како дома. Тезги со маички, шалови и останати навивачки обележја во боите на Македонија, точено „скопско“ пиво и студентска српска храна. Познат декор на сите страни. Се среќавате со пријателите како да чекате на влез во салата „Борис Трајковски“, а во морето од навивачки адреналин, моќно озвучување и расположение и по некоја од јавните фаци. Поранешниот премиер на Република Македонија, Владо Бучковски со своето семејство, хумористот Љупчо Бубо Каров, најпознатите македонски ракометни судии, Марјан и Драган Начевски, некогашни и сегашни политичари. Сите со една цел. Да ја бодрат Македонија и можеби да бидат и видени.

Во потрагата за билет повеќе некои се подготвени да платат и плаќаат и по педесет евра. Скапоценото парче хартија и надалеку прочуениот јужно-србијански „роштиљ“ се топ тема на улиците на некогашниот римски град Наисус.

– Пристигнав неколку дена порано да ја пречекам старата нова година со пријателите во Ниш и да се обидам некако да најдам билет за ракометното првенство. Уживам во гостопримството на нишлии. Во светски подготвеното мелено месо и во хедонистичката атмосфера која се чувствува штом влезете во овој симпатичен град. Во целата еуфорија успеав да најдам билет за кој платив четириесет евра. Ова европско првенство и атмосферата во Ниш е за мене прекрасно и незаборавно искуство – вели Александар Целески од Скопје.

Спортската сала Чаир е приказна за себе. Реновирана специјално за ракометното првенство, очекувано, за време на натпреварите на македонската ракометна репрезентација, обоена во црвено жолто.  Пополнета до последно место ечи од македонски навивачки песни испеани од повеќе од четири илјади гласни грла. Домаќините се погржиле за секој детаљ. Беспрекорна контрола која се грижи да нема редици на влезот, љубезни официјални лица ве испраќаат до вашето место, штанд со пијалаци за освежување и македонска музика на разглас. Останува само да победиме. Нешто што со душа и срце го очекуваме на одлучувачкиот натпревар со Чешка.

А потоа. На славје до зори „Код Рајка“. Оти само таму можете да најдете божествено добар полнет ќебап во кој ќе уживате во друштво на Штефан Кречмар.

Во Ниш. Дома.

Текст: Горан Игиќ

Фото: Тамара Милосављевиќ и Горан Трпеноски

 

Коментари