Водич низ СКОПЈЕ

Истанбул домаќин на завршниот Евролига кошаркарски турнир

Панатинаикос, ЦСКА Москва, Олимпијакос и Барселона се четирите екипи учесници на завршниот турнир во кошаркарската Евролига. Домаќин на турнирот е градот Истанбул, каде од 11 до 13 мај ќе се води жестока битка за освојување на престижната титула, најдобар европски кошаркарски колектив. Панатинаикос во полуфиналето за противник ќе ги има ЦСКА Москва. Тимот пак, на нашиот капитен, Перо Антиќ, Олимпијакос во полуфинале ќе ги одмери силите со Барселона. Сите натпревари ќе се играат во салата Синан Ердем, која има капацитет од 16 илјади гледачи. Ова е најголемата сала во Турција именувана по Претседателот на Националниот олимписки комитет на Турција, кој оваа функција ја извршувал од 1989, па се до неговата смрт во 2003 година.

Ако одлучите да присуствувате на овој спектакл, наш совет е да побрзате со купувањето на билети, бидејќи достапни остануваат се помалку места. Цените на билетите за сите натпревари, освен за финалето се движат од 399 евра, па се до 899 евра колку ќе треба да платите ако сакате да бидете во ВИП ложите. Одлична прилика да поминете возбудлив викенд во Истанбул каде освен што ќе имате прилика да гледате одлична кошарка, ќе уживате во убавинита на импресивниот бисер на Босфорот.

Коментари