Водич низ СКОПЈЕ

ИНТЕРВЈУ СО „ЛЕТЕЧКИ ПЕКИНЕЗЕРИ“

TR GR EN

„Тоа е музика“ (“It’s all music”). Вака еден од најголемите џез музичари на сите времиња, Дјук Елингтон одговорил на бројните дебати за тоа како треба да се дефинира џезот. За џез музиката, за тоа дали има џез сцена во Македонија и дали постои џез начин на живот, за Дјук Елингтон, но и за Елвис Присли, во опуштена атмосфера во клубот МКЦ разговаравме со Иво Солдатовиќ и Бојан Петков од скопскиот џез состав Летечки пекинезери.

bojan i ivo

Покрај Иво (кларинет) и Бојан (гитара) во бендот членуваат и Петар Христов (саксофон), Кирил Туфекчиевски (контрабас) и Славчо Коцев (тапани). Џез квинтетот пред неколку месеци го издаде својот деби албум со авторска музика, а веќе работат и на второто издание. Свиреа на неформалното дружење пред почетокот на 30-то јубилејно издание на Скопскиот џез фестивал, кој се одржа во октомври. „Во публиката беа речиси сите гости на фестивалот и забележавме дека ги заинтересира нашата музика. Уживаа, го броеја ритамот“, раскажуваат Иво и Бојан. За настапот добиле комплименти и од новинар од реномираното италијанско списание „Музика џез“, кој дошол да го следи феситвалот.  „Ни беше чест да свириме, бидејќи џез фестивалот во Скопје е еден од најдобрите во Европа и публиката има можност да ги види најдобрите светски артисти. Сепак најважно ни е да уживаме кога свириме, бидејќи токму тоа е целта на музиката.“

Дарко Чекеровски / Мирко Трајановски

Коментари