Водич низ СКОПЈЕ

Христопсомо – Грчки Божиќен леб

GR EN

Ова округло лепче е незаменливо за божиќниот ручек кој е најважниот божиќен оброк во Грција.bread_christmas_balkon3Честопати ќе го сретнете со буквата В обликувана одозгора, која е симбол на плуг, и со цели лешници кои ја дополнуваат декорацијата.  Колачот е наменет за прославување на раѓањето на Исус Христос, но во исто време е идентичен со древните колачи кои се служеле во ова време од годината (зимската рамнодневица). Слично тесто по состојки и вкус (а не по облик)се користи во различни региони во земјата за различни празнувања, како што се Ептазимо , локалниот леб на островот Калимнос и Артос кој е церемонијален леб што се нуди после литургија на специјални празнични денови.

Некои велат дека не треба да го сечат Христопсомо со нож, туку да го прекршат со раце за да не се “растури” благословот.

Состојки:bread1_christmas_balkon3

4 чаши бело сeнаменско брашно

25 гр. свеж квасец

2 кафени лажички шеќер

1 голема лажица маслиново масло

1 јајце

1 мала лажица анасон

1/2 чаша вода

Сусам

Цели ореви

Подготовка:

Во голем сад растопете го квасецот  и шеќерот во половина чаша млака вода. Додадете 1 чаша брашно и промешајте. Покријте го садот и оставете го да стои на млако место околу 15 минути. Сварете го анасонот во малку вода, една чаша, процедете и оставете ја водата да се излади. Додадете го остатокот од брашното, маслиновото масло, јајцето, анасонот и остатокот од водата во нараснатиот квасец и месете додека тестото да стане меко и еластично. Покријте го тестото и оставете го да отстои еден час додека да се зголеми двојно во волумен. Оставете малку од тестото настрана а остатокот обликувајте го во облик на топка.Намачкајте едно тавче за печење со маслиново масло,ставете ја топката тесто на средина и сплескајте ја  да ја израмните. Тестото кое го оставивте на страна може да го обликувате за да го украсите горниот дел на лебот со форми како лисја, дрвја, животни и овошје, во зависност од тоа колку сте уметнички настроени. Не заборавајте да ставите еден или повеќе цели ореви одозгора а може и да наросите малку сусам. Оставете го тестото повторно да отстои околу половина час а потоа ставете го тавчето за печење во загреана рерна на 180°C. Откако лебот ќе почне да добива кафеава боја покријте го со алуминиумска фолија, бидејќи може лесно да изгори поради шеќерот. Се пече вкупно околу 35 минути.

Софија Николау

Коментари