Водич низ СКОПЈЕ

Грчка пита со тиквички

Одлична додека е топла, но подеднакво добра и како ладно предјадење. Два типа на сирење, тиквици, малку кулинираска способност, многу повеќе волја и креативност и добивате извонреден оброк, идеален за во секоја пригода. За комплетна подготовка ќе ви треба некаде околу час и половина, време кое верувајте нема залудно да го потрошите. Со првиот залак ќе се уверите дека направивте одличен избор кога одлучивте да ја приготвите оваа грчка пита со тиквички.

Подготовка

Поради специфичната густина која ја има грчката павлака, најдобро е токму неа да ја користите за овој рецепт. Како замена за неа, можете да користите и обично кисело млеко, но откако добро ќе го процедите за да се исцеди вишокот течност. Тиквичките не треба да се лупат, само добро да се измијат и да се исецкаат на коцкички. Младиот лук се сецка на кругчиња.

Во поголем сад загрејте маслиново масло, се додаваат тиквиците и лукот, се посолуваат и се динстаат околу 20 миниту на мала температура. Тиквичките треба добро да омекнат, но не да станат кашести.

Во поголема чинија ставете ги јајцата и павлаката и добро измешајте ги. Потоа ставете го брашното во кое предоходно сте ставиле прашок за пециво. Кога смесата добро ќе се соедини, ставете ја фетата, моцарелата и издинстаните тиквички. Промешајте, додате сол, магданос и бибер.

Ставете ја целата смеса во тавче фино премачкано со зејтин и одозгора наредете ги кругчињата од тиквица. Во добро загреана рерна на 180 степени печете еден час. Испечената пита доволно е да се олади 15 минути, а потоа исечете ја на коцки. Бон апетит.

Потребни состојки

125 мл.  маслиново масло
250 гр.  Ситно сецкан млад лук
3 тиквички со средна големина(тежина околу 700гр.)
5/6   јајца во зависност од нивната големина
250 мл.   грчки павлака или изцедено кисело млеко
250 гр. Брашно
3 лажички прашок за пециво
150 гр.  Фета сирење
150 гр.  Моцарела
сецкан магдонос
бибер, сол
12 тенки крукчиња тиквица за декорација

Коментари