Водич низ СКОПЈЕ
» Спорт
Лондон го слави спортот, но и добрата забава

Лондон го слави спортот, но и добрата забава

За Лондон, главниот град на Обединетото Кралство, велат дека никогаш нема да ви здосади, дури ни тогаш кога ќе ви здосади и животот. Ова посебно важи деновиве кога градот е метропола на светските спортски случувања....
Игрите можат да почнат

Игрите можат да почнат

Почнува трката за највредните спортски одличја. В петок, палењето на олимпискиот оган ќе го означи стартот на триесетите летни олимписки игри, кои ќе се одржат во Лондон. „Колепката на фудбалот“ 17 дена ќе биде арена...
Пеливаните од Едрене се борат 650 години

Пеливаните од Едрене се борат 650 години

На почетокот на месец јули, градот Едрене во Турција го преплавуваат странци носени од желбата да станат сведоци на историјата. Градот кој едно време бил главен во Отоманската Империја и во денешно време има настан...
АЈДЕ БРЕ ПЕЛИВАН!

АЈДЕ БРЕ ПЕЛИВАН!

АЈДЕ БРЕ ПЕЛИВАН! (тоа е израз кој што се извикува на почетокот на борбата меѓу борачите, повик на двобој) Место Чаликли, Валандовско, фудбалски стадион со прекрасна зелена трева, зурли, тапани, стотици литри зејтин, еден пеливански...
КОШАРКАРСКИОТ ЖОЗЕ МУРИЊО

КОШАРКАРСКИОТ ЖОЗЕ МУРИЊО

Харизматичниот скромен лидер на кошаркарскиот клуб Галатасарај од Истанбул, Октај Махмути, годинава е избран за најдобар тренер на ULEB Eurocup. Скопјанецот Октај, задоволен од тоа што неговите фанови го споредуваат со Мourinho, но објаснува: “Побелена...
Истанбул домаќин на завршниот Евролига кошаркарски турнир

Истанбул домаќин на завршниот Евролига кошаркарски турнир

Панатинаикос, ЦСКА Москва, Олимпијакос и Барселона се четирите екипи учесници на завршниот турнир во кошаркарската Евролига. Домаќин на турнирот е градот Истанбул, каде од 11 до 13 мај ќе се води жестока битка за освојување...

Банско – Балканскиот Сент Мориц

„Цената на дневниот ски – билет чини 55 лева или околу 28 евра, па самите пресметајте дали е тоа скапо или евтино. Сепак ќе скијате на истите стази на кои скијала речиси целата светска елита...

Продолжи да возиш, Дејане!

Интервју со Дејан Зафиров, човекот кој со велосипед извози 5.300 километри од Њујорк до Сан Франциско. Дејан пред пет и пол години ја изгубил левата нога и сега се движи со помош на протеза, но...
Турски Ефес со грчки тренер атакува на успеси

Турски Ефес со грчки тренер атакува на успеси

„Назначувањето на грчиот селектор како главен тренер на тимот од Анадолија претставува вртење на нова страна во турската кошарка, па и спортот воопшто, со оглед на  ривалитетот помеѓу овие две земји.“ Турскиот  гигант, ‘ Анадолу...
МУЛТИНАЦИОНАЛНИОТ ФУДБАЛСКИ ТИМ ОД КИПАР

МУЛТИНАЦИОНАЛНИОТ ФУДБАЛСКИ ТИМ ОД КИПАР

Вавилонска кула, но во која сите се разбираат. Го говорат јазикот на спортот. Десетина Бразилци, Парагваец, Белгиец, Португалец, грци, домашни играчи, предводени од Тричковски ги рушат стереотипите дека екипа составена од играчи од разни националности, но...