Водич низ СКОПЈЕ
» Спорт
Патување со велосипед од Македонија до Истанбул

Патување со велосипед од Македонија до Истанбул

И без автомобил или авион, патот Македонија – Турција не е пречка Тој е страствен вљубеник во спортот на две тркала. За Гоце Шутевски од с.Русиново, Беровско (Република Македонија) не е важно каква марка е... 750 км возење по жешко сонце

ПРВАТА „ЖЕЛЕЗНА“ ДАМА ОД МАКЕДОНИЈА

Леана Таќи стана првата жена од Македонија што освои титула na триатлонот „Ајронмен, 70,3“. Пливаше 1.9 км, возеше велосипед 90 км и истрча 21 км и беше една од околу 400 жени што учествуваа на... Пливање 1.9 км, велосипед 90 км и трчање 21 км
Црн појас за бесконечна љубов

Црн појас за бесконечна љубов

Балкон3 интервју со Азиз Исмаил – петкратен шампион на Македонија во карате Има само деветнаесет години. Веќе е `врвен мајстор` во боречките вештини, поточно карате спортот (карате – празна, невооружена рака). Со својот смирен дух,... каратето е како вода која врие

На врвот на фудбалскиот свет – Деврек и Гостивар, шампионски градови

Грција во Бразил го имаше својот најдобар настап на светските фудбалски првенства досега. Грчкиот тим за првпат ја помина групната фаза и стигна до осминафиналето, но неговиот прогрес го запре Костарика, која беше апсолутен хит... Месут Озил и Шкодран Мустафи

Гледајќи ги фудбалските натпревари во Грција

Блазирано Светско Првенство 2014 Деновиве главна тема на разговор низ целиот свет е Светското првенство во фудбал 2014 во Бразил. По тој повод бев запрашан што Грците мислат за првенството. Јас, како голем љубител на... Гледајќи го Светското првенство 2014 во Атина
Балкон 3 предлог за фудбалско мезе: салата од пиперки и урда

Балкон 3 предлог за фудбалско мезе: салата од пиперки и урда

Фудбал и пиво. Зошто токму пиво? Нема многу објаснувања. Главно се прифаќа тоа дека фудбалот станал традиционален спорт најпрвин во земјите каде што пивото веќе било традиционален пијалак, на Британските острови, во Холандија, Германија… Па,... Ја имате ли ретката состојка?
Ја вративме Неа Саламина на одбојкарскиот Олимп на Кипар

Ја вративме Неа Саламина на одбојкарскиот Олимп на Кипар

Интервју со Жарко Ристоски, селектор на Македонската одбојкарска репрезентација Г-не Ристоски, што е она што е привлечно во одбојката? Не е фудбал, не е кошарка, нема толку страствена публика и навивачки тимови, па што ги... Ми недостасува козјото сирење Халуми
И ние гледаме светско

И ние гледаме светско

Седнав да го пишувам текстов додека на телевизорот спроти мене се надигруваа Аргентина и БиХ. Беше после полноќ. Нема лош период од денот за гледање светско. Неколкуте непроспиени саати се мала цена за задоволството да... ...иако Македонија не учествува
Болдеринг меѓу старите манастири во Македонија

Болдеринг меѓу старите манастири во Македонија

За качување во Македонија идеални се сиво-зелените камени ридови над Прилеп Кога пред некој ден прочитав во дневните весници дека околу 250 болдери само со помош на прстите ќе се качуваат на карпите во околината... Како се освојуваат зелените карпи
Боулдеринг – уметност на качување по карпи

Боулдеринг – уметност на качување по карпи

Боулдерингот е спорт кој е речиси непознат во овој дел на светот. Станува збор за качување на карпи без употреба на јажиња и слична опрема која се користи при алпинизам. Боулдерингот обично се изведува на... Адреналинска видео приказна